Sport

Ndihmës trajneri i Nets gjobitet me 10,000 dollarë, pasi devijoi topin kundër Wizards


Ndihmës trajneri i Brooklyn Nets, David Vanterpool është gjobitur për devijimin e një pasimi në ndeshjen  e së mërkurës ndaj Washington Wizards.

Vanterpool është gjobitur me 10,000 dollarë nga NBA dhe skuadra e Nets është dënuar me një shumë prej rretg 25,000 dollarësh.

Devijimi i topit nga ndihmës trajneri erdhi në gjashtë minutat e fundit, teksa rezultati ishte 109-103.

Vanterpool zgjati dorën dhe devijoi një pasim, duke bërë që Washingtoni të humbasë topin dhe gjyqtarët nuk panë incidentin.

Wizards kishin përdorur sfidën e vetme të trajnerit të tyre gjatë lojës dhe nuk kishin asgjë tjetër për të bërë, për deri sa gjyqtari nuk kishte parë asnjë gjë.

Trajneri i tyre Joseph Blair tha: “Reagimi im është një mosbesim i plotë. Unë kurrë nuk kam parë që të ndodhë diçka e tillë që gjyqtarët nuk e kanë parë”.

Kujtojmë se Nets fituan me rezultat 119-118, ku Wizards kishin mundësi të dilnin në epërsi në posedimin e fundit, por Kyle Kuzma nuk ishte i saktë nga vija e tre pikëshit.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore