Euro 2024

Ndeshja me Shqipërinë, Spalletti: Ndeshje e vështirë, Sylvinho ka bërë punë të shkëlqyer


Luciano Spalletti

Trajneri i kombëtares së Italisë, Luciano Spalletti, ka hedhur poshtë çdo ndjenjë presioni për ndeshjen e parë të Euro 2024 të shtunën, duke i krahasuar lojtarët e tij me “heronj” dhe “gjigantë”, të cilët nuk kanë frikë të “shkojnë të luajnë një ndeshje futbolli”.

Trajneri doli në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes të premten pasdite, ku iu bashkua portieri dhe kapiteni, Gianluigi Donnarumma.

Spalletti dha përditësime mbi formacionin e mundshëm të skuadrës, duke konfirmuar se Italia mund të luajë me tre ose katër mbrojtës në varësi të kundërshtarëve të saj.

Ekziston edhe opsioni i një partneriteti midis Gianluca Scamacca-s dhe Mateo Retegui-t, ndërsa Alessandro Bastoni supozohet për një rol më të madh duke pasur parasysh mungesën e shokut të skuadrës te Inter-i, Francesco Acerbi.

Italia do ta fillojë rrugëtimin e saj në Euro me një përballje ndaj një skuadre të njohur shqiptare, e cila ka mjaft përfaqësues në Serie A në radhët e saj.

Spalletti konfirmoi se ai ndihet i lumtur dhe jo i shqetësuar përpara ndeshjes së tij të parë në krye në një turne të madh.

“Nga pikëpamja personale, ka shumë emocione të përfshira, por me kalimin e orëve, bëhet më shumë një ndjenjë lumturie sesa tension, është një ndjenjë fantastike sepse po, është një vend i mrekullueshëm për të luajtur një ndeshje të mrekullueshme”, tha Spalletti.

“Vetë loja është e ndërlikuar. Jam dakord që Slyvinho ka bërë një punë të shkëlqyer në ndërtimin e këtij ekipi dhe ne jemi kundër lojtarëve që kanë cilësi dhe e njohin shumë mirë stilin tonë të futbollit, ata e kanë treguar atë në ligën tonë. Do të jetë një ndeshje e vështirë”, shtoi ish-trajneri kampion i Serie A me Napoli-n.

Donnarumma flet para duelit me Shqipërinë: Janë të shpejtë, kanë individë shumë të fortë

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore