Lajme

Ndërron jetë Matteo Messina Denaro, bosi i Cosa Nostra-s


Matteo Messina Denaro ndërroi jetë të hënën e 25 shtatorit nga pasojat e kancerit të zorrës së trashë në fazën e katërt.

Bosi mafioz i Castelvetrano-s ishte në repartin e burgut të spitalit San Salvatore në L’Aquila. Arrestimi, pas 30 vitesh në arrati, daton në janar të këtij viti.

Ai e humbi sfidën ndaj shtetit për vetëm tetë muaj. Tetë muaj të kaluar në “burg të vështirë”, në qelinë e burgut L’Aquila dhe më pas në atë të spitalit të qytetit, për shkak të tumorit që kishte shkaktuar kapjen e tij në 16 janar dhe tashmë e ka vrarë.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta italiane “Corriere della Sera”.

“Më kapët prej sëmundjes, pa të nuk do të më kishit gjetur”, i kishte thënë ai me një ton provokues prokurorit të Palermo’s de Lucia dhe zëvendësit të tij Paolo Guido, gjatë marrjes në pyetje pas arrestimit. “Ndërkohë ne e kemi kapur atë”, u përgjigj prokurori.

Matteo Messina Denaro do të donte të vdiste i fshehur si babai i tij Francesco, bosi i Castelvetrano-s i kërkuar që nga viti 1990 dhe u kthye si kufomë nga Shteti anëtarëve të familjes së tij në 1998.

Djali i tij Matteo, i cili trashëgoi trashëgiminë e tij si bos mafioz, do të kishte dashur ta imitonte edhe në këtë dhe mbeti i arratisur për gati tridhjetë vjet.

Jo një rekord, sepse për shembull Bernardo Provenzano u arrestua 43 vjet pas urdhrit të parë të arrestit, por ai mbeti i vetmi bosi i lirë midis të dënuarve për masakrat e 1992 dhe 1993: Giovanni Falcone dhe gruaja e tij, Paolo Borsellino, agjentët e shoqërimit dhe më pas viktimat e pafajshme të vrarë dhe të plagosur mes Firences, Milanos dhe Romës.

Një disfatë që shteti nuk mund ta pranonte dhe që arriti ta shmangte me lëvizjen e fundit, duke siguruar që kumbari i pakapshëm i Castelvetrano-s të kalonte të paktën pjesën e fundit të jetës në burg. Pa marrë asgjë prej tij përveç shfaqjes krenare të mosdëshirës për t’u penduar.

Messina Denaro mbërriti në Shqipëri dhe Mal të Zi, sipas hetimeve

Messina Denaro dhe bosët e arratisur, si funksionoi mafia nën drejtimin e tij 30-vjeçar?

Misteret që u zbuluan gjatë hetimit të Messina Denaro-s, numra dhe akronime

Ekskluzive për AP – Gazetari italian kronist i mafies, Salvatore Cusimano: Matteo Messina Denaro, korleonezi i fundit

Kush është Matteo Messina Denaro, i mbrojturi i Riinës i quajtur “Diabolik”?

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore