Lajme

Ndërron jetë ish-ministrja dhe gruaja e ish-udhëheqësit laburist Lord Kinnock


79-vjeçarja Glenys Kinnock, e cila shërbeu si eurodeputete për Uellsin nga viti 1994 deri në vitin 2009, ndërroi jetë gjashtë vjet pasi u diagnostikua me sëmundjen Alzheimer, konfirmoi familja e saj në një deklaratë.

Baronesha Glenys Kinnock e Holyhead, një ish-ministre, eurodeputete dhe gruaja e ish-udhëheqësit laburist Lord Kinnock, vdiq paqësisht në gjumë të dielën, tha familja e saj sot.

79-vjeçarja shërbeu si eurodeputete midis viteve 1994 dhe 2009 dhe u bë bashkëmoshatare për të shërbyer si ministre nën Gordon Brown në vitin 2009.

Ajo ishte e martuar me ish-liderin laburist Neil Kinnock për 56 vjet.

Sir Keir Starmer nderoi baroneshën Kinnock, të cilën ai e quajti një “luftëtare të vërtetë për Partinë e Punës”, pasi vdekja e saj u njoftua të dielën.

Glenys ishte një aktiviste e pasionuar gjatë gjithë jetës për drejtësinë sociale brenda dhe jashtë vendit.

.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore