Lajme

Ndërmjetësit e Katarit merren për kthimin e fëmijëve ukrainas të marrë nga Rusia


Katari ka ndërmjetësuar një marrëveshje për të ribashkuar katër fëmijë ukrainas me familjet e tyre pasi ata u ndanë nga prindërit e tyre në Rusi gjatë pushtimit të plotë të vendit nga presidenti Vladimir Putin.

Fëmijët, të cilët variojnë nga 2 deri në 17 vjeç, janë të parët që kthehen në Ukrainë pasi Katari dhe disa ndërmjetës të tjerë shtuan përpjekjet për fëmijët këtë verë.

Njëri tashmë është kthyer në Ukrainë përmes shteteve baltike dhe Polonisë, një tjetër është rrugës përmes Katarit me nënën e tij dhe dy të tjerët pritet të udhëtojnë në Ukrainë përmes Katarit më vonë këtë javë.

Bisedimet për bashkimin e familjes janë fokusuar në mijëra fëmijë ukrainas që u dërguan në Rusi dhe u mbajtën në shtëpitë e fëmijëve ose u birësuan nga familjet ruse.

Disa nga ata fëmijë, përfshirë katër të kthyerit në bisedimet me Katarin, u bllokuan në Rusi ose në territorin e kontrolluar nga Rusia kur shpërtheu lufta. Të tjerët u dërguan me forcë në Rusi nga ushtarët dhe u vendosën te familjet ruse.

Ukraina ka akuzuar Kremlinin se po përpiqet të zhdukë identitetin ukrainas të fëmijëve dhe tha se rrëmbimet e supozuara të deri në 20 mijë prej tyre përbëjnë gjenocid.

Çështja bëri që Gjykata Penale Ndërkombëtare të akuzonte Putinin për krime lufte në mars, së bashku me komisioneren ruse për të drejtat e fëmijëve Maria Lvova-Belova. Është aq e diskutueshme sa Ukraina dhe Rusia nuk flasin drejtpërdrejt për këtë çështje.

Katari ka qenë pjesë e bisedimeve shumë të ndjeshme të kanaleve të pasme që përfshijnë gjithashtu Arabinë Saudite, Turqinë dhe ish-pronarin e Klubit të Futbollit Chelsea, Roman Abramovich.

“Gjatë disa javëve të fundit, ne kemi qëndruar në dialog të vazhdueshëm me homologët tanë ukrainas dhe rusë, duke identifikuar fushat me interes të përbashkët rreth të cilave do të lehtësojmë negociatat indirekte”, tha Lolwah Al-Khater, ministre për bashkëpunimin ndërkombëtar në ministrinë e jashtme të Katarit.

“Shpresojmë se përkushtimi i treguar ndaj kësaj nisme nga të dyja palët do të hapë rrugën për dialog të mëtejshëm që synon uljen e tensioneve dhe ndërtimin e besimit mes dy palëve”, tha ajo.

Edhe pse lufta vazhdon të tërbohet pa një fund të qartë në horizont më shumë se një vit e gjysmë që nga pushtimi i plotë i Rusisë, ndërmjetësit dhe aleatët perëndimorë të Ukrainës shpresojnë se bisedimet për çështje të tilla si fëmijët mund të çojnë përfundimisht në negociata më të gjera paqeje.

Andriy Yermak, kreu i zyrës së Presidentit Volodymyr Zelenskyy në Kiev, i tha gazetës britanike “Financial Times” në shtator se Ukraina kishte punuar për disa muaj me Princin e Kurorës të Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, presidentin turk Recep Tayyip Erdogan dhe Abramovich, në përpjekje për të ndërmjetësuar një marrëveshje mbi fëmijët.

Ai tha se Ukraina kishte angazhuar “shumë vende, nga Vatikani drejt Jugut Global” për këtë çështje.

“Ne po punojmë shumë”, tha Yermak për grupin.

“Ishte një punë e madhe dhe ne kemi një udhërrëfyes konkret për të rikthyer fëmijët ukrainas. Unë nuk shpresoj vetëm, por besoj që fëmijët ukrainas do të kthehen përmes këtij mekanizmi”.

Yermak tha se Abramovich, i cili më parë ka ndërmjetësuar me Ukrainën me bekimin e Putinit në negociatat e paqes, “po punonte me inteligjencën tonë për të ndihmuar” në çështjen e fëmijëve ukrainas, si dhe kthimin e të burgosurve të luftës.

Në një samit ndërkombëtar të mbledhur në Arabinë Saudite në gusht për të kërkuar zgjidhje për luftën e Rusisë në Ukrainë, Yermak tha se takoi Princin Mohammed, i cili ishte “absolutisht i gatshëm dhe dëshironte të përfshihej”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore