Pajisje

Ndalohet shitja e Apple Watch Seria 9 dhe Apple Watch Ultra 2


Apple ka planifikuar të ndalojë shitjen e dy modeleve të orëve inteligjente, Apple Watch Seria 9 dhe Apple Watch Ultra 2, pas zbulimit se kishte shkelur patentat e një konkurrenti.

Këto modele, të prezantuara së bashku me serinë iPhone 15 në shtator, do të hiqen nga shitja me 21 dhjetor dhe nuk do të jenë të disponueshme në dyqanet fizike më 24 dhjetor.

Ndalimi i shitjes vjen në një kohë kritike për Apple, pasi këto orë inteligjente ishin parashikuar të ishin dhuratat ideale për festat e fund vitit. Në të njëjtën kohë, kompania po përjeton sfida në tregun kinez, pas ndalimit të përdorimit të iPhone-ve nga punonjësit dhe zyrtarët e qeverisë.

Apple ka dominuar tregun e orëve inteligjente, duke përfshirë afërsisht 60% të shitjeve globale. Megjithatë, të dhënat tregojnë se orët e Apple përbëjnë vetëm 4.7% të shitjeve totale të kompanisë, e cila ka një të hyrë prej rreth 383 miliardë dollarësh në vit.

Kompania konkurrente Masimo kishte ngritur akuza mbi Apple për shkelje të patentave, duke shpallur se ky është një shkelje e drejtave të tyre.

Edhe pse Apple ka reaguar duke thënë se nuk pajtohet me vendimin dhe po kërkon mundësi ligjore dhe teknike për të mbajtur në treg orët e tyre, analistët besojnë se do të jetë e vështirë për Apple.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore