Jetesë & Stil

Ndalimi i telefonave inteligjentë për fëmijët “ia vlen të merret parasysh”, thotë raporti anglez


Qeveria e ardhshme duhet të shqyrtojë propozimet për të ndaluar telefonat inteligjentë për personat nën moshën 16 vjeçe brenda vitit të saj të parë, ka thënë një komitet deputetësh.

Raporti i Komitetit të Përzgjedhur të Arsimit përvijoi disa nga “rreziqet serioze” që u paraqiten fëmijëve në internet, shkruan BBC, transmeton AlbanianPost.

Udhëzimi i qeverisë për të ndaluar përdorimin e telefonit në shkollat në Angli në fillim të këtij viti nxiti një debat mbi atë se sa kohë duhet të kalojnë fëmijët para ekranit.

Por shoqata bamirëse për fëmijë, NSPCC tha se deri më tani, zërat e vetë të rinjve “kanë munguar dukshëm” në të.

Raporti, i publikua zbuloi se rreziqet e rritjes së kohës para ekranit për fëmijët dhe të rinjtë i tejkalonin dukshëm përfitimet e tij.

Kryetari i komitetit Robin Walker tha se hetimi i tij kishte dëgjuar “statistika tronditëse mbi shkallën e dëmit që u është shkaktuar fëmijëve nën 18 vjeç”.

Raporti zbuloi se kishte pasur një rritje të konsiderueshme të kohës së ekranit vitet e fundit, me një në katër fëmijë që tani përdorin telefonin e tyre në një mënyrë që i ngjan varësisë së sjelljes.

Raporti tha se pothuajse të gjithë fëmijët kanë një telefon në moshën 12-vjeçe dhe se 79% kishin hasur në pornografi të dhunshme para moshës 18-vjeçe.

Tutje, raporti zbuloi se Akti i Sigurisë në internet, i cili vendos përgjegjësinë mbi firmat e mediave sociale për të mbrojtur fëmijët nga disa materiale të dëmshme – do të siguronte njëfarë mbrojtjeje, por jo derisa ligji të zbatohej plotësisht në vitin 2026.

Komiteti thotë se pa veprime urgjente, më shumë fëmijë mund të vihen në rrezik.

Ai rekomandoi që qeveria e ardhshme të punojë me rregullatorin, Ofcom, për t’u konsultuar për masa shtesë, duke përfshirë mundësinë e një ndalimi total të telefonave inteligjentë për moshat nën 16 vjeç ose instalimin e kontrolleve prindërore si parazgjedhje.

Ai gjithashtu thotë se ministrat e ardhshëm duhet të përpiqen të inkurajojnë kompanitë e telefonisë celulare të prodhojnë telefona specifikë për fëmijë, të cilët mund të përdoren për të mbajtur kontakte përmes telefonatave, mesazheve dhe vendndodhjes GPS, por nuk mund të kenë akses në internet.

Richard Collard, bashkëpunëtor i politikës së sigurisë së fëmijëve në internet në bamirësinë e fëmijëve NSPCC, tha se një “ndalim i plotë” i telefonave inteligjentë dhe mediave sociale për fëmijët nën-16 vjeç do të ishte një “instrument i hapur dhe i duhur”.

“Të rinjtë na tregojnë se si aksesi në teknologji mund të përmirësojë jetën e tyre, por ata janë të ngopur duke u detyruar të mbrohen”, shtoi ai.

Në Salford, 15-vjeçi Jasper, i cili përdor më shpesh aplikacione si WhatsApp dhe Pinterest, i tha BBC-së se jeta si adoleshente në internet kishte të mirat dhe të këqijat.

“Po, e kam të vështirë sepse drama (argumentet, konfrontimi) fillon më lehtë, por të kesh rrjete sociale dhe të kesh një telefon, nëse përdoret siç duhet, mund të jetë e dobishme për të gjetur njerëz të tjerë me të cilët lidheni”, tha ai.

“Pa të, nuk e di se çfarë do të kisha bërë”, shtoi ai.

Harry, 16 vjeç, tha se mendonte se do të ishte më e arsyeshme të zbatohej një ndalim për një grupmoshë më të re, por pranoi se adoleshentët shpenzojnë “shumë shumë” kohë në telefonat e tyre.

Në Glossop, Derbyshire, pikëpamjet e prindërve për një ndalim të mundshëm ishin të përziera.

Courtney Clarke, e cila ka një vajzë 13-vjeçe, tha se e urrente që ajo të kishte një telefon inteligjent, por i pëlqente të ishte në gjendje ta kontaktonte atë kur shkonte dhe kthehej nga shkolla ose kur ishte jashtë me miqtë.

“Nëse ia heq telefonin vajzës sime, po ia heq jetën shoqërore dhe kjo nuk është mirë”, tha ajo.

Por Joanne Whaley tha se ajo kishte kaluar tashmë përvoja të këqija me telefonin inteligjent të djalit të saj 12-vjeç.

“Nëse do të mund ta ndryshoja, nuk do ta kisha lënë kurrë të kishte një të tillë”, tha ajo.

“Do ta lija të kishte Nokia-t e vjetra që kishim ne më parë, në mënyrë që të më tregonte se ku është, por interneti kaq i disponueshëm ka qenë një katastrofë”, tha ajo.

Mamaja Clare Fernyhough, tha se ajo mirëpriti rekomandimet e fundit të komitetit.

“Ndërsa presim që Akti i Sigurisë në internet të zbatohet, një brez i tërë fëmijësh po privohen nga fëmijëria që meritojnë nga një grusht kompanish në Silicon Valley, të cilat kanë treguar vazhdimisht se po i vënë fitimet para sigurisë së fëmijëve”, tha Fernyhough.

“Një nga rolet më të rëndësishme të shoqërisë është të mbrojë fëmijët nga dëmtimi dhe çdo qeveri që zotohet t’i japë përparësi kësaj çështjeje do të marrë votën tonë”, shtoi ajo.

Në shkurt, qeveria nxori udhëzime të reja për shkollat për të kufizuar përdorimin e telefonit, me qëllim që të “rivendoste normën sociale” të mbajtjes së telefonave jashtë klasës.

Në atë kohë, laburistët thanë se ishin “mendjehapur” për ndalimin e mediave sociale për moshat nën 16 vjeç, pasi udhëheqësi i tyre, Keir Starmer, u takua me Esther Ghey kur ajo vizitoi Parlamentin për të bërë fushatë pas vdekjes së vajzës së saj, Brianna.

Duke komentuar raportin e komitetit, zëdhënësja e arsimit Lib Dem Munira Wilson bëri thirrje për një avokat të pavarur të sigurisë në internet të fëmijëve “për të mbrojtur interesat e fëmijëve tanë”.

Ajo tha se ishte “e qartë se qeveria dhe kompanitë e mediave sociale duhet të bëjnë më shumë” për të mbrojtur fëmijët në internet.

BBC News kontaktoi partitë konservatore dhe laburiste për komente mbi rekomandimet e fundit të komitetit, por ende nuk ka dëgjuar përgjigje.

Partia e Gjelbër nuk pranoi të komentojë.

Pepe Di’Iasio, sekretari i përgjithshëm i Shoqatës së Drejtuesve të Shkollës dhe Kolegjit, tha se raporti i komitetit ngriti “shqetësime shumë të vlefshme” në lidhje me rreziqet e kohës së tepërt në ekran.

Por ai tha se këto shqetësime rrezikonin të minoheshin nga kërcënimi i ndalimit ligjor të telefonave në shkolla.

“Në vend që të ofronte fleksibilitet, një ndalim ligjor në dukje do t’i linte shkollat me vetëm një mundësi – të konfiskonin të gjithë telefonat në fillim të ditës dhe t’i kthenin në fund”, tha ai.

“Ndërsa kjo mund të funksionojë për disa shkolla, të tjerat thjesht nuk do të kenë kohë dhe burime për të menaxhuar një proces të tillë”, shtoi ai.

Sarah Hannafin, drejtuese e politikave në Shoqatën Kombëtare të Mësuesve Drejtues, tha se shkollat ishin më të përshtatshmet për të zhvilluar politikat e tyre të telefonit celular, duke shtuar se ishte “kritike” që fëmijët të mund të zhvillojnë “marrëdhënie pozitive me teknologjinë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore