Lajme

Ndalimi 6-javor i abortit në Florida do të bëhet ligj, por votuesit do të thonë fjalën e tyre


Në Florida, Gjykata e Lartë ka hapur rrugën që ndalimi gjashtë-javor i abortit të hyjë në fuqi.

Por po i lejon votuesit të thonë fjalën e tyre për këtë çështje.

Gjyqtarët kanë mbështetur ndalimin 15-javor të shtetit për abortin, në një vendim që do të thotë se së shpejti mund të fillojë një ndalim gjashtë-javor i miratuar më pas.

Mirëpo, gjykata do të lejojë edhe vendasit të vendosin në nëntor nëse të drejtat e abortit duhet të vulosen në statutin e shtetit.

Shumica e amerikanëve mbështesin abortin e legalizuar, por shumica gjithashtu favorizojnë kufizimet.

Nisma e votimit për abortin mund t’i japë energji votuesve liberalë në një shtet të luhatshëm presidencial që ka qenë në tendencë konservatore në ciklet e fundit zgjedhore.

Gjyqtarët e emëruar nga republikanët e Florida-s vendosën me 6-1 se kushtetuta e shtetit – veçanërisht mbrojtja e tij e privatësisë – nuk zbatohej për aksesin ndaj abortit.

Vendimi mbështeti ndalimin ekzistues 15-javor të abortit në Florida, i miratuar në vitin 2022.

Një vit më parë, Guvernatori Republikan i Florida-s, Ron DeSantis, nënshkroi në ligj një ndalim gjashtë-javor të abortit, por ai projektligj u shkrua në mënyrë që të vihej në pritje derisa ndalimi 15-javor të kishte pastruar sfidat ligjore.

Pas vendimit, ndalimi gjashtë-javor mund të hyjë në fuqi brenda 30 ditëve. Shumë gra nuk e kuptojnë se janë shtatzënë në javën e gjashtë.

Në një vendim të veçantë të hënën, Gjykata e Lartë e Florida-s vendosi 4-3 se një amendament kushtetues i propozuar që do të mbronte aksesin ndaj abortit në shtet mund të përfshihej në fletëvotimet e këtij nëntori, kur mbahen zgjedhjet e përgjithshme në SHBA.

Pyetja e fletëvotimit do t’u kërkojë vendasve të votojnë “po” ose “jo” për një deklaratë që thotë: “Asnjë ligj nuk duhet të ndalojë, penalizojë, vonojë ose kufizojë abortin përpara se të jetë i zbatueshëm ose kur është e nevojshme për të mbrojtur shëndetin e pacientit”.

Ohio, Michigan dhe Kansas janë ndër shtetet që kanë miratuar masat e votimit në favor të të drejtave të abortit që kur Gjykata e Lartë e SHBA-ve në vitin 2022 përmbysi një të drejtë të gjatë mbarëkombëtare për abortin.

Sakaq, një amendament kushtetues në Florida duhet të miratohet nga 60% e votuesve – një prag më i lartë se në shtetet e tjera.

Nëse miratohet, votuesit mund të anulojnë në mënyrë efektive ndalimin 15-javor dhe gjashtë-javor të procedurës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore