Lajme

Ndalesa e fundit, nën ujë: linja hekurudhore spanjolle po gllabërohet nga deti


Deti shkëlqen dhe rrotullohet në bregun e Maresme-së, në veri të Barcelonës, ndërsa treni ecën pranë tij, duke kaluar disa banake dielli dhe surfistë shpresëdhënës pranverorë.

Në disa pika, linja më e vjetër e trenit në Spanjë shkon aq afër bregut sa të duket sikur po udhëton në vetë detin.

Të dielën e kaluar, kjo mund të kishte ndodhur – pasi që dallgët e rënda morën një pickim gjigant nga bregu, duke kërcënuar një pjesë të shinës me shembje dhe duke detyruar kompaninë e trenit të shtrihej në një shërbim autobusi midis La Pineda dhe Malgrat de Mar.

Nuk ishte hera e parë dhe nuk do të jetë e fundit: erozioni i bregdetit dhe rritja e nivelit të detit kanë vënë në rrezik të ardhmen e linjës së famshme Maresme.

Në janar të vitit 2020, stuhia Gloria goditi vijën me valë 3,6 metra, duke shkaktuar dëme të shumta dhe duke nxjerrë jashtë funksionit disa seksione.

Adif, kompania përgjegjëse për infrastrukturën hekurudhore, shpenzoi 12 milionë euro për riparimin dhe forcimin e një shtrirjeje prej 2.2 kilometrash të rrugës dhe zëvendësimin e një ure.

E hapur në vitin 1848, linja Maresme lidh Barcelonën me Blanes, 70 km larg, në buzë të Costa Brava, ndërkaq shërbimi u konceptua për të transportuar borgjezinë e Barcelonës në rezidencat e tyre verore.

Që nga viti 1970, popullsia Maresme është rritur në mënyrë eksponenciale. Treni tani kalon nëpër 16 qytete në rritje me një popullsi të kombinuar prej rreth 500 mijë personash.

Gjatë rrugës ka 37 plazhe dhe pesë marina. Në ditët e punës, rreth 100 mijë njerëz përdorin shërbimin, dhe në verë trenat mbushen plot pasi njerëzit nga Barcelona nisen për në plazhe.

Joan Manuel Vilaplana.

“Megjithatë, urbanizimi i shpejtë i qyteteve Maresme ka përkeqësuar erozionin bregdetar. Aktiviteti njerëzor dhe kanalizimi i lumenjve që derdhen në det do të thotë se depozitohet më pak sediment, duke çuar në erozion më të madh”, thotë Joan Manuel Vilaplana, një gjeolog në institutin kërkimor Observatori del GeoRisc.

“Pesë marinat përgjatë bregdetit janë gjithashtu një faktor kontribuues. Rrymat e oqeanit lëvizin rërën nga veriu në jug si pjesë e një procesi natyror të rigjenerimit të plazheve”, shton ai.

Një plan prej 50 milionë eurosh për të instaluar 28 valvularë, secili 150 metra i gjatë, në vijën bregdetare mund ta përkeqësojë problemin.

Dhe, pavarësisht se ka rënë dakord në vitin 2015 nga kompania Adif dhe qeveritë qendrore, rajonale e lokale, duket se nuk ka gjasa të vihet në lëvizje.

Kritikët theksojnë se në Barcelonë, ku u ndërtuan një sërë valëshpërblimesh për të reduktuar erozionin, më pak rërë po arrin në plazhe se kurrë.

“Zgjidhjet e vështira si valët e ujit dhe muret e detit thjesht e përkeqësojnë problemin e erozionit, kështu që kura është më e keqe se sëmundja,” thotë Vilaplana.

Pilar Marcos.

Me mendimin e Vilaplanas pajtohet edhe Pilar Marcos nga “Green Peace”, e cila thotë se – “Ndërtimi i valëve të valëve është një shpenzim i madh i parave publike që nuk do të zgjidhë asgjë në planin afatgjatë, ndërsa stuhitë bëhen më të forta dhe më të shpeshta”.

Jo vetëm që stuhitë po përkeqësohen, por rritja e nivelit të detit nënkupton që dallgët depërtojnë më tej në brendësi të tokës.

“Gjatë 30 viteve të fundit, niveli i detit në bregdetin katalanas është rritur me 3.3 mm në vit”, thotë Vilaplana.

Duhet të rimendojmë atë që po bëjmë. Natyra po bën punën e saj dhe ndryshimet klimatike po bëjnë që ajo të përshpejtohet”, shton ai.

Kryebashkiaku i Santa Susanna, Joan Campolier, qytet që ndodhet në mes të rrugës midis Pineda de Mar dhe Malgrat de Mar, ka bërë thirrje për një zgjidhje përfundimtare, edhe nëse kjo nënkupton mbylljen e linjës për më gjatë.

Homologu i tij në La Pineda, Xavier Amor, është dakord, duke thënë se nuk ka kuptim të përpiqemi ta rregullojmë problemin pa plane konkrete.

Vilaplana beson se e vetmja zgjidhje afatgjatë është zhvendosja e linjës në brendësi të vendit, për të ecur paralelisht me autostradën.

Megjithëse ka një marrëveshje të gjerë që linja duhet të lëvizë në brendësi të vendit, ai thotë se plani është ngecur nga mungesa e vullnetit politik dhe, me një kosto të vlerësuar prej 30 miliardë eurosh, para në dorë.

“Është e vështirë të justifikosh të mos bësh asgjë për arsye ekonomike kur ata shpenzojnë miliona në linja hekurudhore të shpejtësisë së lartë që askush nuk po i përdor”, thotë Vilaplana, duke iu referuar rrjetit hekurudhor të shpejtësisë së lartë të Spanjës, i cili është i dyti pas Kinës në distancë. mbuluar, por ka luftuar për të gjetur pasagjerë të mjaftueshëm për të qenë financiarisht i qëndrueshëm.

Ndërsa lëvizja e linjës në brendësi të tokës mund të jetë zgjidhja më e mirë mjedisore, mijëra udhëtarë do të vajtojnë për humbjen e ndjesisë kureshtare por të gëzueshme të të qenit në një tren që duket se udhëton nga deti.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore