Libra

Ndahet nga jeta shkrimtari Milan Kundera


Një lajm i trishtë për botën e letërsisë. Shkrimtari, Milan Kundera, është ndarë nga jeta në moshën 94-vjeçare.

Kështu ka bërë me dije televizioni shtetëror çek.

Shkrimtari, autor i romaneve që ndryshuan letërsinë e shekullit të XX-të, u nominua disa herë për çmimin Nobel për letërsinë, pa e fituar kurrë atë.

Kundera kishte jo një atdhe, por dy.

I pari ishte Çekosllovakia, ku ai lindi në vitin 1929: një tokë që ishte bërë e pajetueshme për të pas pushtimit sovjetik.

Të thuash se marrëdhënia e tij me vendin e lindjes ishte komplekse do të ishte e paktë. Ai rrallë e vizitoi Republikën Çeke dhe në mënyrë shumë diskrete.

Kjo edhe pas rënies së perdes së hekurt.

Veprat e tij të fundit, të shkruara në frëngjisht, nuk u përkthyen kurrë në çekisht.

“Lehtësia e padurueshme e qenies”, e cila i dha atij një vlerësim të tillë dhe u bë film në vitin 1988, nuk u botua në Republikën Çeke deri në vitin 2006, 17 vjet pas Revolucionit të Kadife.

Ajo në fakt ishte në dispozicion në çekisht që nga viti 1985 nga një bashkatdhetar që themeloi një shtëpi botuese në mërgim në Kanada.

Kundera kryesoi listën e librave më të shitur për javë të tëra dhe, vitin që pasoi, ai fitoi Çmimin Shtetëror për Letërsinë .

Më pas erdhi Franca, ku ai ishte zhvendosur në vitin 1975.

Ai u njëtrajtësua me Francën deri në pikën e adoptimit të gjuhës për të shkruar librat e tij, duke filluar nga vitet 1990.

Kundera kishte edhe frymën e shkrimtarit të iluminizmit të shekullit të XVII (ai ishte një admirues i Denis Diderot), shumë i aftë në gërshetimin e reflektimeve të thella filozofike në histori – edhe pse asnjëherë me pretendime.

A visitor to the Milan Kundera library in Brno, Czech Republic reads a book by the Czech novelist on April 6, 2023.

Ai dinte si të ndërtonte komplote që arrinin ta lidhnin lexuesin me faqet.

Nga ky këndvështrim i fundit, romanet e tij të parë ishin padyshim më domethënës: “Shakaja” (1967) dhe “Valsi i lamtumirës” (1972).

Vepra mjeshtërore për mënyrën se si ata vënë në skenë kotësinë e çdo projekti njerëzor dhe divergjencën e këndvështrimeve midis individëve përmes ritmit të mirë-moduluar të ngjarjeve.

Personazhet aty janë të mbingarkuar, në një sërë keqkuptimesh dhe iluzionesh të zhdukura, me goditje të ndryshme skenë.

Në vend të kësaj, ana e reflektimit mbizotëron qartë në bestsellerin e vitit 1984, “Lehtësia e padurueshme e qenies”, deri tani libri më i famshëm i Kunderës.

Në këtë libër, komploti ecën pa probleme, në një mënyrë mjaft lineare.

Por autori na sjell momente ankthi torturues dhe digresione të shpeshta në fushën politike, sociologjike dhe filozofike, duke vënë në pikëpyetje Parmenidin, Ludëig van Bethoven, Friedrich Nietzsche.

Jeta e shkrimtarit çek

Kundera lindi më 1 prill 1929 në Brno, në Republikën aktuale Çeke.

Babai i Milanit, Ludvik Kundera, ishte një pianist i njohur dhe drejtor i akademisë muzikore lokale.

Ka prova të shumta për këtë në veprat e djalit të tij, në të cilat ndonjëherë gjejmë grupin e notave.

Një student në fazën në të cilën komunistët kishin marrë pushtetin, i riu Kundera ishte bashkuar me partinë në vitin 1948, por më pas u përjashtua në vitin 1950 për disa kritika ndaj linjës kulturore staliniste.

Dokumenti daton në vitin 1950, i nxjerrë në dritë në vitin 2008, sipas të cilit Kundera raportoi në polici praninë klandestine në konviktin e universitetit të Miroslav Dvorácek, një dezertor nga ushtria çekosllovake, i cili u arrestua dhe u dënua me punë të detyruar.

Në vitin 1956, me destalinizimin, Kundera u ripranua në radhët komuniste.

Ai tashmë kishte filluar të shkruante poezi, pastaj kaloi edhe në tregime.

Pasi punoi si punëtor, ai gjeti një pozicion mësimdhënës në Institutin e Studimeve të Lartë të Filmit në Pragë.

Çmimi i Unionit të Shkrimtarëve Çeke që iu dha romanit të tij, i cili u pasua nga përmbledhja me tregime Dashuri Qesharake e kishte bërë Kunderën një nga simbolet e Pranverës së Pragës.

Ai ishte përjashtuar përsëri nga partia në vitin 1970, kishte humbur punën, librat e tij ishin tërhequr nga tregtia dhe nga bibliotekat.

Kundera e kishte siguruar jetesën duke shkruar me një pseudonim.

Me ndihmën e miqve më pak të ekspozuar se ai vetë, Kundera kishte përpiluar edhe horoskopë për një revistë rinore.

Tradhtia

I akuzuar në vitin 2008 për tradhti të një avioni çek që punonte për inteligjencën amerikane më shumë se 50 vjet më parë, Kundera theu heshtjen e tij mediatike për të lëshuar një mohim të furishëm për agjencinë çeke të lajmeve “CTK”.

Ai tha se ai ishte “plotësisht i habitur” dhe i quajti akuzat “vrasja e një autori”.

Një letër e hapur e nënshkruar nga Roth, Salman Rushdie, JM Coetzee dhe shkrimtarë të tjerë të shquar vuri në dukje se pavarësisht pretendimeve të revistës që publikoi akuzën, “një deklaratë dëshmitare nga një shkencëtar i shquar i Pragës pastron Kunderën nga çdo faj”.

“Shumë shpesh, shtypi e ka përhapur këtë thashethem shpifës pa u kujdesur të raportojë provat që e përgënjeshtrojnë atë”.

Një roman i shkurtër i fundit, La festa dell’insignificanza (Festivali i parëndësisë), u shfaq në përkthim në italisht në 2013.

Ai ndau recensentët kur u shfaq në anglisht, disa duke lavdëruar humorin e tij jashtëzakonisht elegant dhe të tjerë duke gjykuar se shënoi fundin e “e një serie”.

Pas 40 vitesh larg, përveç vizitave të shkurtra, Kundera dhe gruaja e tij Vera e rimorën më në fund shtetësinë çeke në vitin 2019, një vit pasi u takuan me kryeministrin çek Andrej Babiš, i cili e përshkroi takimin si një “ nder i madh”.

Një vit më vonë, Petr Drulàk, ambasadori i Republikës Çeke në Francë, dorëzoi certifikatën e shtetësisë së Kunderës, duke e përshkruar atë si “një gjest të rëndësishëm simbolik, një kthim simbolik i shkrimtarit më të madh çek në Republikën Çeke”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore