Libra

Ndahet nga jeta nobelistja, Alice Munro


Ka ndërruar jetë në moshën 92-vjeçare, autorja kanadeze Alice Munro, fituese e çmimit Nobel për Letërsinë e vitit 2013.

Munro shkroi tregime të shkurtra për më shumë se 60 vjet, shpesh duke u fokusuar në jetën në Kanada.

Ajo vdiq në shtëpinë e saj të kujdesit në Port Hope, Ontario të hënën mbrëma, konfirmoi familja e saj për gazetën The Globe and Mail.

Munro shpesh krahasohej me shkrimtarin rus Anton Chekhov për depërtimin dhe dhembshurinë e gjetur në tregimet e saj.

Përparimi i saj i parë i madh erdhi në vitin 1968, kur koleksioni i saj i tregimeve të shkurtra, Dance of The Happy Shades, për jetën në periferi të Ontarios perëndimore, fitoi nderin më të lartë letrar të Kanadasë, Çmimin e Guvernatorit të Përgjithshëm.

Në vitin 1977, revista New Yorker botoi tregimin e saj të parë, Royal Beatings, bazuar në dënimet që mori nga babai i saj kur ishte e re, dhe ajo vazhdoi të kishte një marrëdhënie të gjatë me botimin.

Munro ka lindur në vitin 1931 në Wingham, Ontario, dhe historitë e saj shpesh ndodhin në atë zonë dhe kronikën e njerëzve, kulturës dhe mënyrës së jetesës së rajonit.

Ajo tha në një intervistë me Guardian në vitin 2013 se kishte “shkruar histori personale gjatë gjithë jetës sime”.

“Ndoshta unë shkruaj histori në të cilat njerëzit përfshihen shumë, ndoshta është kompleksiteti dhe jetët e paraqitura në to”,  tha ajo për Guardian në vitin 2013.

“Shpresoj që ato të jenë një lexim i mirë. Shpresoj që t’i lëvizin njerëzit.”

Munro fitoi çmimin ndërkombëtar Man Booker Prize për arritje jetësore në 2009 përpara se të fitonte çmimin Nobel në 2013.

Në një deklaratë në atë kohë, gjyqtarët e Man Booker thanë se ajo “sjell aq thellësi, mençuri dhe saktësi në çdo histori sa shumica e romancierëve sjellin në një jetë romanesh.

“Të lexosh Alice Munro është të mësosh diçka çdo herë që nuk e kishe menduar kurrë më parë”.

Koleksioni i saj i fundit me tregime, “E dashur Jetë” u botua në vitin 2012.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore