Sport

NBA gjobit Dallas Mavericks me 750,000 dollarë për pushimin e lojtarëve kryesorë ndaj Bulls


Dallas Mavericks janë gjobitur me 750,000 dollarë nga NBA për pushimin e lojtarëve kryesorë kundër Chicago Bulls, pavarësisht se ishin konkurrent në play-in.

Në një deklaratë, NBA tha se ata kishin treguar “një dëshirë” për të humbur në mënyrë që të përmirësonin shanset e tyre për të marrë një zgjedhje të top-10 në draftin e kësaj vere.

Nënkryetari ekzekutiv i NBA, Joe Dumars, tha se veprimet e Mavericks kishin “dështuar tifozët tanë dhe ligën tonë”.

Mavericks u mposhtën 115-112 nga Bulls më 7 Prill.

Dallas tha se Kyrie Irving, Tim Hardaway Jr dhe Maxi Kleber ishin të gjithë lëndime infermierore ndërsa Josh Green dhe Christian Wood po pushonin.

Të pesë lojtarët – plus Luka Doncic, i cili luajti vetëm 12 minuta – u shfaqën në fitoren e tyre të mëparshme ndaj Sacramento Kings, gjë që çoi në akuzat për pushim, duke vënë në fushë një ekip të dobësuar për të humbur dhe për të përmirësuar shanset e tyre në draft.

Një përfundim më i ulët në renditjen e përgjithshme do të kishte rritur shpresat e Dallas-it për të nënshkruar me adoleshentin francez të vlerësuar, Victor Wembanyama.

“Mavericks shkelën politikën e pushimit të lojtarëve të ligës dhe demonstruan përmes veprimeve dhe deklaratave publike dëshirën e organizatës për të humbur ndeshjen për të përmirësuar shanset për të mbajtur zgjedhjen e saj në raundin e parë në draftin e NBA-së 2023”, thuhet në deklaratë.

“Liga nuk zbuloi se lojtarët që morën pjesë në lojë nuk po luanin për të fituar.”

Dumars shtoi se Dallas kishte “minuar integritetin e sportit tonë”.

Nëse Dallas siguron një zgjedhje të top-10 për draftin e 2023, ata mund ta mbajnë atë, por nëse zgjedhja është e 11-ta ose më e ulët, ajo i shkon New York Knicks si pagesa përfundimtare për tregtinë e janarit 2019 për të nënshkruar me sulmuesin letonez Kristaps Porzingis.

Shorti për të përcaktuar rendin përfundimtar për draftin në qershor do të mbahet më 16 maj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore