Lajme

NATO po studion një fond 100 miliardësh për Kievin


Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg ka propozuar që aleatët të ndërtojnë një fond prej 100 miliardë dollarësh për Ukrainën gjatë pesë viteve të ardhshme.

Këtë e bënë të ditur burime diplomatike aleate. Fondi, i cili duhet të miratohet nga 32 aleatët, do të ishte një nga “shenjat e prekshme” të mbështetjes për Kievin dhe mund të luante pjesën e luanit në samitin e ardhshëm të Washingtonit.

“Ka një arsye pse ne po flasim për 100 miliardë, është një shifër që pasqyron nevojat e Kievit,” shpjegon një diplomat perëndimor. Mbështetja do të ishte kryesisht ushtarake.

Një nga arsyet pse sekretari i përgjithshëm propozoi fondin – vëren një burim diplomatik – është “të mbrojë Ukrainën nga ndryshimi i erërave politike”.

E nënkuptuar në të vërtetë, kthimi i Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë!

Por jo vetëm…

Negociatat sapo kanë filluar dhe ministrat e Jashtëm aleatë do të diskutojnë propozimin nesër, me idenë për të arritur me një vendim në samitin e Washingtonit. “Midis aleatëve ka një problem të ndarjes së barrës së mbështetjes për Kievin: ka nga ata që bëjnë shumë dhe nga ata që bëjnë shumë pak”, nënvizon një diplomat.

Propozimi i Stoltenberg do të zgjidhte këtë defekt, sepse kontributi mund të llogaritet në bazë të përqindjes së çdo vendi të financimit të NATO-s.

Ose, siç propozojnë vendet baltike, një pjesë e PBB-së.

Por këto janë të gjitha detaje që duhen studiuar. Gjëja tjetër e rëndësishme është që Misioni për Ukrainën do të merrte pjesërisht formatin Ramstein – të udhëhequr nga SHBA – dhe për këtë arsye do të “institucionalizonte” procesin e menaxhimit të ndihmës ushtarake, duke e vendosur atë brenda strukturave komanduese të NATO-s.

“Disa aleatë janë të kujdesshëm në këtë pikë,” thotë një burim aleat. “Do të ishte si të kaloje Rubikonin”. Por mendimi i zyrës ligjore është i qartë: nuk do të thoshte të merrje pjesë në luftë, nuk do të ishte një përshkallëzim.

“Sigurisht, Putin mund të shtrembërojë gjithçka në favor të narrativës së tij, por ai e bën atë gjithsesi,” komenton një tjetër burim i lartë aleat.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore