Lajme

NATO planifikon të hapë zyrën në Japoni për të thelluar lidhjet Azi-Paqësor


Organizata e Atlantikut të Veriut NATO po planifikon të hapë një zyrë ndërlidhëse në Japoni për të koordinuar me partnerë të ngushtë në të gjithë rajonin Indo-Paqësor, duke përfshirë Australinë, Korenë e Jugut dhe Zelandën e Re.

Planet ka të ngjarë të tërheqin kritika nga qeveria kineze, e cila ka paralajmëruar më parë aleancën perëndimore kundër shtrirjes së “tentakulave të saj në Azi-Paqësor”.

NATO dhe Japonia planifikojnë të përmirësojnë bashkëpunimin e tyre në trajtimin e kërcënimeve kibernetike, dezinformimit dhe teknologjive në zhvillim dhe përçarës.

Zyra e re ndërlidhëse e planifikuar e NATO-s në Tokio – që do të hapet vitin e ardhshëm – do të jetë e para e këtij lloji në Azi dhe do të lejojë aleancën ushtarake të kryejë konsultime periodike me Japoninë dhe partnerët kryesorë si Australia, sipas Nikkei Asia.

Publikimi tha se planet u konfirmuan nga zyrtarë japonezë dhe të NATO-s.

Media britanike “The Guardian” po kërkon të konfirmojë në mënyrë të pavarur planet, por masa do të ishte në përputhje me interesin në rritje të NATO-s për zhvillimet në Indo-Paqësorin.

Në “konceptin e saj strategjik”, të zbuluar vitin e kaluar, NATO argumentoi se Kina paraqiste “sfida sistemike” për sigurinë euroatlantike edhe pse Rusia mbeti “kërcënimi më domethënës dhe më i drejtpërdrejtë për sigurinë e aleatëve”.

NATO u zotua të “forcojë dialogun dhe bashkëpunimin me partnerët e rinj dhe ekzistues në Indo-Paqësorin për të trajtuar sfidat ndër-rajonale dhe interesat e përbashkëta të sigurisë”.

NATO akuzoi Kinën për kryerjen e “operacioneve me qëllim të keq hibride dhe kibernetike” dhe “duke mbetur e paqartë në lidhje me strategjinë, synimet dhe ndërtimin e saj ushtarak”.

Kina iu përgjigj vlerësimit të NATO-s duke i kërkuar aleancës “të ndalojë provokimin e konfrontimit duke tërhequr linja ideologjike”.

Zëdhënësi i ministrisë së Jashtme kineze, Zhao Lijian, tha vitin e kaluar se NATO kishte “shtrirë tentakulat e saj në Azi-Paqësorin dhe kishte kërkuar të eksportonte mentalitetin e luftës së ftohtë dhe të përsëriste konfrontimin e bllokut”.

Kryeministri australian, Anthony Albanese, mori pjesë në samitin e NATO-s në Madrid vitin e kaluar. Udhëheqësit e grupimit të Partnerëve të Azisë Paqësorit (AP4) – Australia, Japonia, Koreja e Jugut dhe Zelanda e Re – u takuan mënjanë.

Albanese ka pranuar një ftesë për të udhëtuar në samitin e ardhshëm të NATO-s në Vilnius të Lituanisë, në korrik.

“Australia ndan me anëtarët e NATO-s një angazhim për të mbështetur demokracinë, paqen dhe sigurinë dhe ruajtjen e sundimit të ligjit”, tha një zëdhënës i Albanese muajin e kaluar.

Ambasadori danez në Japoni, Peter Taksoe-Jensen, i tha Nikkei Asia shqetësimet për ndikimin e Kinës në sigurinë trans-evropiane do të thotë se ishte “e rëndësishme për NATO-n të mbante marrëdhëniet me partnerët tanë në këtë rajon”.

Ai tha se zyra e re ndërlidhëse e NATO-s e propozuar “do të ishte një mënyrë shumë e dukshme dhe reale për të forcuar marrëdhëniet midis Japonisë dhe NATO-s”.

Kryeministri i Japonisë, Fumio Kishida, i cili do të presë samitin e G7 në Hiroshima muajin e ardhshëm, ka thënë se e sheh mjedisin e sigurisë brenda Azisë Lindore me një “ndjenjë të fortë krize”.

Duke iu referuar shqetësimeve rreth synimeve të Kinës ndaj Tajvanit të vetëqeverisur, Kishida ka argumentuar vazhdimisht se “Ukraina sot mund të jetë Azia Lindore nesër”.

Pas samitit të G7 – ku australiani është ftuar të marrë pjesë – Kishida do të udhëtojë në Sydney për samitin e liderëve të Quad.

Albanese do të presë Kishida, presidentin e SHBA Joe Biden dhe kryeministrin indian Narendra Modi për bisedimet në Shtëpinë e Operës së Sydney-t në 24 maj.

NATO dhe qeveria australiane janë kontaktuar për koment.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore