Lajme

NATO përgatitet për luftë kibernetike


Rreth 150 ekspertë të sigurisë kibernetike të NATO-s u mblodhën në një ndërtesë në zemër të kryeqytetit të mbuluar me borë të Estonisë këtë javë për t’u përgatitur për një luftë kibernetike.

Një skenar që është kthyer në shumë real për vendet anëtare të NATO-s dhe aleatët e tyre që nga pushtimi rus i Ukrainës.

Konflikti e ka detyruar Ukrainën të mbrohet si nga sulmet me raketa ashtu edhe nga përpjekjet e vazhdueshme të hakerëve rusë që synojnë të fikin dritat dhe ta bëjnë jetën më të vështirë për fqinjët e tyre të rrethuar.

“Ka një nivel serioziteti të shtuar, nuk është më aq fiktive. Është bërë mjaft e qartë se ato gjëra po ndodhin në realitet”, tha Kol. Bernd Hansen, kreu i degës për Hapësirën Kibernetike në Komandën Aleate të Transformimit të NATO-s, për ndikimin e konfliktit në Ukrainë.

Forcat kibernetike të NATO-s kanë vëzhguar nga afër luftën në Ukrainë, si për të gjetur mënyra për të ndihmuar Ukrainën dhe për të kuptuar se si ta bëjnë më të vështirë për Rusinë dhe kundërshtarët e tjerë që të hakojnë infrastrukturën në shtetet anëtare të NATO-s dhe aleatët e tyre.

Konflikti i ka shtuar urgjencën stërvitjes vjetore të Koalicionit Kibernetik të NATO-s, në të cilën më shumë se 40 shtete anëtare, aleatë dhe organizata të tjera punojnë së bashku për t’iu përgjigjur dhe rimëkëmbur nga sulmet kibernetike të simuluara në infrastrukturat kritike si rrjetet e energjisë elektrike dhe anijet.

Stërvitja përfshiu globin, me afro 1 mijë profesionistë kibernetikë që morën pjesë nga distanca nga vendet e tyre.

Bota nuk ka përjetuar kurrë një luftë kibernetike gjithëpërfshirëse, në të cilën sulmet kibernetike përdoren për të njëjtin efekt shkatërrues si sulmet fizike – të tilla si mbyllja e shërbimeve kritike si energjia dhe uji dhe parandalimi i restaurimit të tyre.

Situata në Ukrainë, megjithatë, është në prag.

Dhe NATO ka qenë qëllimisht e paqartë rreth nivelit të sulmit kibernetik që do t’u duhej anëtarëve për t’iu përgjigjur ose me forcë ose me sulme shkatërruese kibernetike të tyre.

NATO e konfirmon: Irani urdhëroi sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë, sulm keqdashës edhe ndaj Aleancës! Do të shtojmë mbrojtjen - Shqiptarja.com

Këtë vit, zyrtarë të sigurisë kibernetike dhe ekspertë teknikë erdhën në Talin nga Evropa, Shtetet e Bashkuara dhe deri në Japoni për t’iu përgjigjur sulmeve kibernetike kundër ishullit imagjinar të Icebergen, që ndodhet diku midis Islandës dhe Norvegjisë.

Më 28 nëntor, hakerët filluan një sulm digjital në ishullin imagjinar në një përpjekje për të vjedhur inteligjencën dhe pronën intelektuale, për të prishur shërbimet qeveritare dhe për të rrëzuar rrjetin e energjisë.

Komanda ajrore dhe kontrolli u udhëheq nga SHBA-të në stërvitje, ndërsa Rumania udhëhoqi në zhvillimin e historisë, Mbretëria e Bashkuar mori kontrollin në terren dhe Polonia ishte në krye të forcave të operacioneve speciale.

Rezultatet ishin një sekret i ruajtur nga afër nga zyrtarët e NATO-s për shkak të shqetësimeve të sigurisë dhe inteligjencës, por koloneli i marinës amerikane, Charles Elliott, drejtori i stërvitjes, u tha gazetarëve se askush nuk dështoi në stërvitje.

Ai nuk pranoi të jepte më shumë detaje se cilat dobësi u gjetën.

Pothuajse 150 personel ishin në vend për ngjarjen, dyfishi i sasisë që bëri udhëtimin vitin e kaluar.

Lufta në Ukrainë ka injektuar një urgjencë të re në pyetjet se si NATO do t’i përgjigjej një sulmi kibernetik ndaj një shteti anëtar mjaft të madh për të thirrur nenin 5, i cili etiketon një sulm kundër çdo shteti anëtar si një sulm kundër të gjithëve.

Qeveria e Shqipërisë konsideroi të kërkonte përdorimin e tij në fillim të këtij viti pas një sulmi të gjerë ndaj rrjeteve të vendit nga Irani.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore