Jetesë & Stil

Natalie Portman zbulon këshillat që ia dha Jodie Faster mbi seksualizimin e aktoreve


Aktorja Natalie Portman zbuloi në një episod të fundit të podcast-it “Smartless” se kolegia e saj, Jodie Foster dikur iu afrua asaj pasi dëgjoi atë duke mbajtur një fjalim për seksualizimin si aktore e re.

Foster u ngrit në mënyrë të famshme në moshën 12-vjeçe kur u shfaq në filmin “Taxi Driver” të Martin Scorsese si një punëtore seksi për fëmijë.

Ndërkohë, Portman ishte 11 vjeçe kur ajo u përfshi në filmin “Leon: The Professional”, i cili shërbeu si zbulimi i saj në aktrim, shkruan People, transmeton AlbanianPost.

“Kam bërë një fjalim në një Marsh të Grave për të qenit e seksualizuar si aktore e re, dhe ajo më kontaktoi pas kësaj, dhe ne biseduam dhe ishte e mahnitshme”, tha Portman.

“Ajo është ende një model për mua”, shtoi ajo.

Portman tha se ajo mësoi në një moshë të re të projektonte një pamje të ashpër në sete filmash për të shmangur seksualizimin nga rastet e mundshme.

“Ai lloj projeksioni serioziteti më mbrojti në një farë mënyre”, tha ajo.

Portman shtoi se nëna e saj “ishte me të gjatë gjithë kohës dhe sigurohej që askush të mos i afrohej” ndërsa punonte si aktore fëmijë.

Më pas, “kur shkova në kolegj, babai im tha: ‘Mirë, ishte bukur’. Koha për të ecur përpara. Le të gjejmë një punë tjetër – një punë të vërtetë”, ajo studioi psikologji në Universitetin e Harvardit, por nuk e la kurrë fare pas aktrimin.

Fituesja e “Oscar” foli vitin e kaluar për rolin e saj të rëndësishëm në “The Professional” mes akuzave për sulme seksuale kundër regjisorit Luc Besson.

“Është një film që është ende i dashur dhe njerëzit më drejtohen për të më shumë se pothuajse çdo gjë që kam bërë ndonjëherë”, tha Portman.

“Dhe më dha karrierën time, por është padyshim, kur e shikon tani, padyshim që ka disa aspekte të çuditshme, për të thënë të paktën, për të. Pra, po, është e komplikuar për mua”, shtoi ajo.

Dëgjoni paraqitjen e plotë të Portman në podcastin “Smartless” duke klikuar këtu.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore