Film

Natalie Portman shpjegon se si e mbrojti veten nga fama si një aktore e re


Aktorja izraelite-amerikane Natalie Portman ka punuar për ta mbajtur jetën e saj private të ndarë nga jeta e saj publike si aktore që kur filloi të punonte në moshën 13-vjeçe.

Portman, në një intervistë të re me Vanity Fair, transmeton AlbanianPost, shpjegoi sesi zgjodhi një mbiemër tjetër për tu paraqitur në publik.

“Unë u mbrojta shumë herët nga popullariteti. Zgjodha një mbiemër tjetër kur fillova, gjë që ishte një mënyrë interesante për të ndarë identitetet”, tha ajo.

“Do të mërzitesha nëse dikush në shkollë më thërriste Natalie Portman. Isha sikur, nëse më njihni, më njihni si Natalie Hershlag në shkollë. Ishte një lloj bifurkacioni ekstrem i identitetit që jam përpjekur ta integroj pak më shumë si e rritur”, shtoi ajo.

Fituesja e çmimit “Oscar” tha se në fillim “nuk pranonte” që të dy versionet të ishin pjesë e saj dhe se ka “shumë” mënyra se si njerëzit e tjerë e shohin atë.

“Ndërsa fillova të kem fëmijë dhe një familje, fillova të kuptoja se ndoshta nuk ishte e dobishme të isha si unë, jam dy”, tha Portman.

“Kam shumë ndërveprime gjatë ditës sime si person publik. Përjashtimi i kësaj nga përvoja ime nuk është e vërtetë”, shtoi ajo.

Portman së fundmi jeton në Paris me dy fëmijët dhe bashkëshortin e saj, balerinin dhe koreografin francez Benjamin Millepied.

Ata gjithashtu kanë kaluar kohë duke jetuar në Los Anxhelos, ku Portman tha se ajo bën një “jetë shumë jo-hollywoodiane”.

Ajo tha se shoqërohet me shumë miq që nuk janë në industrinë e televizionit apo filmit, duke tregtuar në ahengje të famshëm për darka në oborrin e shtëpisë. Por ajo pranon se ka ende disa miq të industrisë me të cilët kalon kohë.

Siç e dinë të gjithë, Portman ka pasur një karrierë të gjatë dhe të suksesshme në Hollywood, duke fituar “Oscar” për aktoren më të mirë në vitin 2011 për rolin e saj në “Black Swan”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore