Lajme

NASA tregon se si duket dimri në planetin Mars


Në qendrën kryesore të eksploruesve të hapësirës robotike të NASA-s, ata treguan se si duket bora dhe akulli në planetin Mars.

Në video, ekspertët e Laboratorit Jet Propulsion në Kaliforni thanë se dimri në Planetin e Kuq mund të jetë i ngjashëm me dimrin në Tokë, shkruan Space.

“Në vende të caktuara në Mars, ju mund të gjeni akuj uji, njësoj si në Tokë”, thotë shkencëtari Sylvain Piquex.

Sipas shkencëtarit, ky lloj akulli uji mund të përdoret potencialisht nga astronautët në të ardhmen kur njerëzit të fluturojnë në Mars.

Planeti i Kuq ka gjithashtu akull të thatë, një formë e fortë e dioksidit të karbonit (CO2). Në vend që të shkrihet si akulli i ujit, akulli CO2 sublimohet.

Kur ky material ndryshon nga i ngurtë në gaz, ai krijon peizazhe të mahnitshme.

Kristalet e akullit bien në Mars si bora në Tokë. Ngrica mbulon gjithashtu disa vende në Mars.

Zbarkuesit e NASA-s morën imazhe të ujit të akullt në vitet 1970, dhe së fundmi një anije kozmike dhe një orbiter vëzhguan të ashtuquajturin ngricë CO2.

“Ngrica e CO2 është diçka që ne nuk e kemi në Tokë. Aty ku ka akull CO2, është jashtëzakonisht i ftohtë, rreth -190 gradë Fahrenheit (pothuajse 88 °C)”, thotë Piquex.

Megjithatë, asnjë pjesë e Marsit nuk merr më shumë se disa këmbë (gjysmë kilogram) borë, shumica e së cilës bie në zona shumë të sheshta. Kjo do të thotë se nuk ka reshje dëbore në planet.

Kujtojmë se shkencëtarët zbuluan se ndoshta nuk kishte oksigjen në atmosferën e Marsit në një kohë, por mund të kishte ende forma jete në planet.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore