Pajisje

NASA përgatit raketën gjigante të Hënës për fluturimin e parë


NASA, agjencia amerikane e hapësirës, po lëshon raketën e saj gjigante të Hënës për ta përgatitur për një fluturim të parë.

I njohur si Sistemi i Nisjes Hapësinore (SLS), ai po dërgohet në Pad 39B në Qendrën Hapësinore Kennedy në Florida për një ngritje të planifikuar për 29 gusht.

Shëtitja debutuese është një provë pa ekuipazh në bord.

Megjithatë, misionet e ardhshme do të dërgojnë astronautët përsëri në sipërfaqen hënore për herë të parë në më shumë se 50 vjet.

Ky është një moment kyç për NASA-n, e cila do të festojë në dhjetor përvjetorin gjysmë shekullor të Apollo 17, uljes së fundit njerëzore në Hënë.

Sakaq, agjencia është zotuar të kthehet me programin e ri Artemis, duke përdorur teknologjinë që i përshtatet epokës moderne.

NASA e sheh një kthim në Hënë si një mënyrë për t’u përgatitur për të shkuar në Mars me astronautët diku në vitet 2030 ose menjëherë pas kësaj.

Pasi SLS të arrijë në pikën e tij të nisjes, inxhinierët do të kenë pak më shumë se një javë e gjysmë për ta përgatitur mjetin për fluturim.

Ekzistojnë tre mundësi të mundshme nisjeje në fund të muajit, duke filluar nga e hëna e 29 gushtit.

Nëse problemet teknike ose moti i keq e pengojnë raketën të dalë nga Toka në këtë datë, një përpjekje tjetër mund të bëhet të premten më 2 shtator dhe në rast të dështimit, të hënën më 6 shtator.

Një objektiv kryesor i betejës së provës është të kontrollojë se mburoja e nxehtësisë në kapsulë mund t’i mbijetojë nxehtësisë së rihyrjes në atmosferën e Tokës.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore