Lajme

Nan Goldin shpallet figura më me ndikim në botën e artit


Fotografja Nan Goldin ka kryesuar një renditje vjetore të njerëzve dhe organizatave më me ndikim në botën e artit bashkëkohor.

Goldin, 70 vjeç, zuri vendin e parë në listën e ArtReview Power 100.

Këtë vit, për herë të parë, Top 10 përbëhet tërësisht nga artistë që përdorin punën dhe platformat e tyre për të ndërhyrë në çështjet urgjente sociale dhe politike të momentit.

Puna e Goldin ka dokumentuar nënkulturat LGBTQ+ dhe krizën e Sidës, dhe përfshin koleksionin kryesor të fotografive të viteve ‘80 The Ballad of Sexual Dependency, në të cilin të dashuruarit dhe të panjohurit takohen, organizojnë festë dhe shkojnë në plazhet, baret dhe makinat e Provincetown, Boston, New York, Berlin dhe Meksikë.

Fotografia e saj shpesh është tërhequr drejtpërdrejt nga jeta e saj dhe rrethi i saj i miqve, i cili ka përfshirë bohemë dhe artistë të tjerë.

Në vitin 2017, Goldin themeloi grupin Pain pas varësisë së saj ndaj OxyContin. Grupi ushtron presion mbi muzetë dhe institucionet e tjera të artit për t’i dhënë fund bashkëpunimeve me familjen Sackler, pronarët e Purdue Pharma, e cila ishte qendrore për epideminë e opioideve.

Gjatë dy viteve të fundit, emri Sackler është hequr nga muzetë dhe galeritë në mbarë botën.

Transformimi i Goldin nga artiste në aktiviste u gjurmua kohët e fundit në filmin dokumentar artistik, All the Beauty and the Bloodshed.

ArtReview ka bërë me dije se përzierja e intimitetit personal dhe e mbrojtjes publike e Goldin-it kishte ndikuar në një brez artistësh dhe i inkurajoi ata të përballeshin me fuqitë, që nga muzetë e artit te sponsorët e korporatave dhe qeveritë.

Mark Rappolt, kryeredaktori i saj, ka thënë se puna e Goldin kishte “parashikuar shumë nga temat që janë aktuale në kulturën e sotme: të papërpunuara, autobiografia konfesionale, identiteti queer, feminizmi ndërseksional, autonomia e trupit dhe etika e korporatës”.

Artisti tajlandez Rirkrit Tiravanija është në vendin e tretë, puna e të cilit inkurajon ndërveprimin shoqëror.

Kurse në vend të dytë është artisti gjerman Hito Steyerl, i cili ka bërë video mbi kapitalizmin global dhe ka ndërhyrë në polemikat antisemitiste.

Artistë të tjerë përfshijnë Simone Leigh, Isaac Julien dhe Ibrahim Mahama.

Artistët marrin gati 40 për qind të vendeve në listën e fuqisë së këtij viti, ndërsa kuratorët përbëjnë një të pestën.

ArtReview ka thënë se aksesi i tyre në bienalet dhe trienalet e mëdha i bëri kuratorët të rëndësishëm në drejtimin e diskutimeve publike mbi çështje të tilla si mjedisi dhe ndryshimet klimatike (Lucia Pietroiusti), historitë koloniale dhe postkoloniale (Natasha Ginwala) të drejtat e njerëzve indigjenë (Candice Hopkins) dhe e ardhmja e teknologjive në zhvillim (Legacy Russell).

Lista thekson gjithashtu rritjen e tregtarëve të artit dhe panaireve të artit, duke përfshirë një pjesë të vogël të galerive të mëdha tregtare me shumë kontinente, si Larry Gagosian dhe Mendes Wood dhe zinxhirë të panaireve të artit si Frieze dhe Art Basel i Zvicrës.

Lista është zgjedhur nga 40 persona nga e gjithë bota.

Lista e plotë:

  1. Nan Goldin
  2. Hito Steyerl
  3. Rirkrit Tiravanija
  4. Simone Leigh
  5. Isaac Julien
  6. Ibrahim Mahama
  7. Theaster Gates
  8. Steve McQueen
  9. Karrabing Film Collective
  10. Cao Fei

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore