Sport

Nadal mposht me vështirësi 18-vjeçarin Alcaraz


Rafael Nadal, mposhti adoleshentin spanjoll Carlos Alcaraz 6-4, 4-6, 6-3 të shtunën mbrëma për të arritur në finalen e BNP Paribas Open.

21 herë kampioni hodhi kokën pas, buzëqeshi dhe ngriti të dy krahët në triumf pasi shpëtoi nga një Alcaraz agresiv.

18-vjeçari nuk u shfaq kurrë i tronditur duke luajtur me bashkatdhetarin e tij të lavdëruar, i cili kishte turmën me të.

“Ai i ka të gjithë përbërësit për t’u bërë një kampion i mrekullueshëm”, tha Nadal. “Unë nuk kam shumë dyshime se ai do të jetë i madh. Ai tashmë është, meqë ra fjala”.

Rekordi i përsosur i Nadal është starti i tretë më i mirë i një sezoni që nga viti 1990. Ai ka fituar tituj në Melburn, Australian Open dhe Acapulco.

Nadal do të takohet me Taylor Fritz në finalen e së dielës. I radhitur i 20-ti, Fritz është amerikani i parë që arrin në finale që nga John Isner në vitin 2012 dhe ai do të përpiqet të jetë i pari që fiton titullin që nga Andre Agassi në 2001.

Fritz i dha fund serisë së fitoreve prej 13 ndeshjesh të numrit 7 Andrey Rublev me një fitore 7-5, 6-4 në gjysmëfinalen tjetër. Rusi kishte fituar 13 ndeshje radhazi që nga 14 shkurti, duke përfshirë titujt e njëpasnjëshëm në Marseille dhe Dubai.

Nadal largoi tre pikë pushimi në shërbimin e tij në ndeshjen e pestë të setit të tretë dhe më pas theu edhe Alcaraz-in. Nadal e shërbeu ndeshjen me një lojë dashurie, duke e shënuar luftën 3-orëshe e 12-minutëshe me një ACE.

“Rafa ka mijëra jetë”, tha Alcaraz. “Nëse ai është i dobët, ai është në gjendje të luajë në një nivel të madh në momentet e vështira”.

I renditur i 19-ti në botë, Alcaraz mposhti Nadalin në një set të dytë që përmbante pesë pushime shërbimi, duke përfshirë katër radhazi.

“Nëse luani me Rafën, duhet të jeni të qetë, duhet të mendoni mirë në momentet e vështira”, tha Alcaraz. “Kjo është ajo që mësova në këtë ndeshje”.

Alcaraz mori vëmendjen e Nadalit që në fillim, duke e thyer atë që nga fillimi.

Adoleshenti i mbijetoi një ndeshje me gjashtë deuce në shërbimin e tij për të shkuar deri në 2-0. Alcaraz ishte i guximshëm gjatë gjithë kohës, duke sulmuar rrjetën në pikat e pushimit dhe shpesh duke dalë fitues.

“Ndjehem sikur jam pjesë e atij niveli. Unë jam pjesë e këtyre lloj lojtarëve”, tha Alcaraz. “Unë mendoj se do të luaj shumë kundër Rafës ose lojtarëve më të mirë këtë vit”.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore