Lajme

Myanmar në demonstrata të mëdha pavarësisht deklaratës ushtrisë


Qindra mijëra protestues kanë dalë në rrugët e Myanmar-it në një nga demonstratat më të mëdha kundër grushtit të shtetit ushtarak në vend.

Bizneset u mbyllën ndërsa punonjësit u bashkuan me një grevë të përgjithshme, përkundër një deklarate ushtarake që thoshte se protestuesit po rrezikonin jetën e tyre duke dalë në.

Protesta e së hënës është quajtur “Revolucioni 22222” sepse po zhvillohet në 22 Shkurt. Ajo po krahasohet nga protestuesit me demonstratat në 8 Gusht 1988 e njohur si kryengritja 8888 Kur Myanmar pa një nga protestat e saj më të dhunshme.

Një grup i quajtur Gen Z së bashku me Lëvizjen e Mosbindjes Qytetare, lëshuan një thirrje të dielën për një grevë të përgjithshme, duke nxitur qytetarët që të bashkohen për një “revolucion pranveror” .

Një mesazh i transmetuar të dielën në MRTV-në shtetërore, paralajmëronte protestuesit se “tani po nxisin njerëzit, veçanërisht adoleshentët dhe të rinjtë emocionalë, në një rrugë përballjeje ku do të pësojnë humbjen e jetës”.

Raportet nga Yangoni thonë se forcat e sigurisë kanë vendosur bllokime rrugësh pranë disa ambasadave të huaja.

Grupi aktivist i Ndihmës për të Burgosurit Politikë thotë se 640 njerëz janë arrestuar, akuzuar ose dënuar.

Një nga të arrestuarit është aktori Lu Min, i cili u burgos në shtëpinë e tij në Yangon, sipas një postimi në facebook të gruas së tij. Lu Min mori pjesë në protestat në Yangon dhe ishte një nga gjashtë të famshmit që ushtria tha se ishin në kërkim.

Nëse shpallet fajtor, ai përballet me një dënim me dy vjet heqje lirie.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, paralajmëroi në twitter të dielën se Shtetet e Bashkuara “do të vazhdojnë të marrin masa të forta kundër atyre që ushtrojnë dhunë kundër popullit të Burmës ndërsa ai kërkon rivendosjen e qeverisë së tyre të zgjedhur në mënyrë demokratike.

Grushti i shtetit në Myanmar

Ushtria e Myanmarit ka marrë në dorë vendin me anë të një grushti shteti, duke arrestuar kancelaren Aung San Suu Kyi dhe pjesëtarë të tjerë të kabinetit. Ky grusht vjen pas disa ditësh tension mbi rezultatin e zgjedhjeve të fundit të nëntorit 2020.

Kancelarja 75 vjeçare Aung, presidenti Win Myint dhe pjesëtarë të tjerë Ligës Kombëtare për Demokraci, u arrestuan në rezidencën qeveritare të kryeqytetit, Naypyidaw.

 

 

 

 

Albanianpost.com


Lajmet kryesore