Lajme

Musliu takon në Washington psikologun e njohur dhe autorin e librave ‘best seller’, Jordan Peterson


Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Ganimete Musliu ka takuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), të mërkurën e 7 janarit, shkrimtarin, njëherësh psikologun e shquar, Jordan Peterson.

Përmes një postimi në media sociale, Musliu e ka cilësuar takimin me Peterson si “të mrekullueshëm”, derisa tha se bashkë u takuan në Mëngjesin Kombëtar të Lutjes në kryeqytetin amerikan.

“Çfarë takimi i mrekullueshëm me Dr. Jordan Peterson në Mëngjesin Kombëtar të Lutjes në Washington”, ka mbishkruar ajo në fotografinë e publikuar të dyshes, Musliu – Peterson.

Por, kush është Jordan Peterson?

Jordan Peterson.

Jordan Peterson është një psikolog, autor dhe komentator i famshëm kanadez, shpesh i përshkruar si konservator, ai filloi të merrte vëmendje të gjerë në fund të vitit 2010 për pikëpamjet e tij mbi çështjet kulturore dhe politike.

Peterson e ka përshkruar veten si një liberal klasik britanik dhe një tradicionalist, teksa në vitin 1999, ai botoi librin e tij të parë, “Maps of Meaning: The Architecture of Belief”, i cili u bë bazë për shumë nga leksionet e tij të mëvonshme.

Libri kombinoi psikologjinë, mitologjinë, fenë, letërsinë, filozofinë dhe neuroshkencën për të analizuar sistemet e besimit dhe kuptimit.

Në vitin 2016, Peterson publikoi një seri videosh në YouTube duke kritikuar Aktin për të ndryshuar Aktin Kanadez të të Drejtave të Njeriut dhe Kodin Penal (Bill C-16), të miratuar nga Parlamenti i Kanadasë për të futur “identitetin dhe shprehjen gjinore” si baza të ndaluara për diskriminim.

Peterson tha se projektligji do të bënte përdorimin e përemrave të caktuar gjinorë të kërkuar dhe e
lidhte këtë argument me një kritikë të përgjithshme të korrektësisë politike dhe politikës së identitetit.

Ai mori një mbulim të konsiderueshëm mediatik, duke tërhequr mbështetje dhe kritika.

Në vitin 2018, ai ndërpreu praktikën e tij klinike dhe detyrat e mësimdhënies dhe botoi librin e tij të dytë “12 Rules for Life: An Antidote to Chaos”, i promovuar me një turne botëror, ai u bë bestseller në disa vende.

Gjatë gjithë vitit 2019 dhe 2020, Peterson vuajti probleme shëndetësore si pasojë e sindromës së rëndë të tërheqjes nga benzodiazepina.

Në vitin 2021, ai botoi librin e tij të tretë, “Beyond Order: 12 More Rules for Life”, dhe dha dorëheqjen nga Universiteti i Torontos dhe u kthye në podcast.

Në vitin 2022, Peterson nënshkroi një marrëveshje për shpërndarjen e përmbajtjes me kompaninë konservatore të medias The Daily Ëire dhe u bë Kancelar i Kolegjit Ralston.

Leksionet dhe bisedat e tij të ndryshme, të disponueshme kryesisht në YouTube dhe podcast, kanë mbledhur miliona shikime dhe vazhdojnë që akoma të tërheqin vëmendje të madhe.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore