Lajme

Musk e heq SpaceX nga Delaware, e regjistron në Texas


Elon Musk, shefi ekzekutiv i SpaceX, ka bërë me dije zhvendosjen e bazës ligjore të kompanisë nga Delaware dhe regjistrimin e saj në Texas.

“SpaceX ka zhvendosur gjendjen e saj të inkorporimit nga Delaware në Texas! Nëse kompania juaj është ende e inkorporuar në Delaware, rekomandoj të transferoheni në një shtet tjetër sa më shpejt të jetë e mundur”, ka thënë ai në një postim në platformën X.

Sakaq, lëvizja vjen pasi themeluesi miliarder dhe prodhuesi i automjeteve elektrike Tesla, ka thënë në fillim të këtij muaji se ai do të mbajë një votë aksionerësh për të zhvendosur shtetin e themelimit të Tesla-s në Teksas.

Kjo pasi shteti i Delaware hodhi poshtë paketën e tij të pagesës prej 56 miliardë dollarësh në prodhuesin e automjeteve elektrike.

Personi më i pasur në botë, statusi numër 1 i të cilit rrezikohet nga vendimi i Delaware, mbajti një sondazh në X duke pyetur nëse Tesla duhet të ndryshojë gjendjen e inkorporimit të kompanisë nga Delaware në Teksas.

Me më shumë se 1 milion vota, sondazhi shënoi 87% në favor të lëvizjes.

Në përgjigje, Musk shkroi në llogarinë e tij X se “vota e publikut është pa mëdyshje në favor të Teksasit”.

“Tesla do të lëvizë menjëherë për të mbajtur një votim të aksionarëve për të transferuar gjendjen e inkorporimit në Teksas”.

Të martën, një gjykatës në shtetin amerikan të Delaware ka anuluar një marrëveshje pagese prej 55.8 miliardë dollarësh, e dhënë për Musk në vitin 2018 nga kompania e makinave elektrike Tesla.

Padia u ngrit nga një aksioner, i cili argumentoi se ishte një mbipagesë.

Gjykatësja Kathaleen McCormick vendosi se miratimi i paketës së pagave nga bordi i Tesla-s ishte “thellësisht i gabuar”.

Në një postim në X, i cili është në pronësi të Musk dhe i njohur më parë si Twitter, ai shkroi: “Mos e regjistroni kurrë kompaninë tuaj në shtetin e Delaware”.

Marrëveshja e pagave ishte më e madhja ndonjëherë në historinë e korporatës, duke ndihmuar që Musk të bëhej një nga njerëzit më të pasur në botë.

Gjatë provës njëjavore, drejtorët e Tesla-s argumentuan se marrëveshja ishte bërë për të siguruar që një nga sipërmarrësit më dinamikë në botë të vazhdonte t’i kushtonte vëmendjen e tij kompanisë.

Por gjykatësi vendosi se avokatët e Tesla dhe Musk “nuk ishin në gjendje të vërtetonin se vota e aksionerëve ishte plotësisht e informuar” dhe se ai kishte “lidhje të gjera me personat e ngarkuar për të negociuar në emër të Teslës”.

“Duke pasur parasysh se gjykatësi zbuloi se Musk kishte kontrollin e bordit, është e vështirë të justifikosh një transaksion si ky”, tha për BBC Brian Quinn, një profesor në Shkollën Juridike të Kolegjit të Bostonit.

Në një vendim prej 201 faqesh, gjykatësi McCormick e quajti kompensimin “një shumë të pamatshme” që nuk ishte e drejtë për aksionerët.

Gjykatësi tha gjithashtu se paketa e kompensimit ishte negociuar nga drejtorët e Tesla-s, të cilët ishin “përfshirë nga retorika” rreth statusit si “superyll” të Musk.

Greg Varallo, një avokat i aksionerit të Tesla, Richard Tornetta, i cili ngriti padinë në 2018, tha se ishte një “ditë e mirë për djemtë e mirë”, në një email të raportuar nga agjencia e lajmeve Reuters.

“Ndërsa njerëzit janë të mërzitur për madhësinë e pagës, kjo nuk duhet të jetë shqetësimi kryesor,” tha për BBC Ray Wang, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i konsulencës Constellation Research me bazë në Silicon Valley.

“Nëse komisioni i kompensimit do të ishte informuar siç duhet, aksionarët nuk do të kishin një rast,” shtoi ai.

Vendimi mund të apelohet në Gjykatën Supreme të Delaware.

Aksionet e Tesla u ulën me rreth 3% në tregtinë e zgjeruar në Nju Jork. Ata kanë humbur më shumë se 20% të vlerës së tyre deri më tani këtë vit.

Musk gjithashtu postoi në X: “Unë rekomandoj përfshirjen në Nevada ose Teksas nëse preferoni që aksionarët të vendosin çështjet”. Më pas ai postoi një sondazh duke pyetur ndjekësit e tij nëse Tesla duhet ose jo “të ndryshojë gjendjen e saj të inkorporimit në Teksas, shtëpia e selisë së saj fizike”.

“Kjo është një pyetje për aksionarët e Tesla-s, jo për ndjekësit e tij në Twitter”, tha profesor Quinn.

“Ai e trajton Teslan si të tijën, por edhe nëse e quan veten “Technoking of Tesla”, ai nuk është pronari i shumicës,” shtoi ai.

Përveçse është shefi ekzekutiv dhe aksionari kryesor i Tesla-s, Musk zotëron gjithashtu disa kompani të tjera duke përfshirë platformën e mediave sociale X, kompaninë e raketave SpaceX dhe firmën e çipave të trurit Neuralink.

Pasi shiti një pjesë të madhe të aksioneve të tij në Tesla për të blerë X, Musk aktualisht zotëron rreth 13% të platformës së mediave sociale, por së fundmi ka thënë se dëshiron një aksion më të madh në prodhuesin e makinave elektrike.

Musk tha se është i shqetësuar për investimet e Tesla-s në teknologjinë e inteligjencës artificiale (AI).

“Më vjen siklet duke e rritur Tesla-n për të qenë lider në AI dhe robotikë pa pasur 25% kontroll votash”, tha ai në një postim në mediat sociale.

Ai tha se struktura aktuale e aksionerëve e bën Teslën të pambrojtur ndaj një “marrjeje nga interesa të dyshimta” dhe ai dëshiron më shumë kontroll mbi drejtimin e saj.

“Nëse nuk është kështu, unë do të preferoja të ndërtoja produkte jashtë Tesla-s”, shtoi Musk.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore