Lajme

Musk do të dorëhiqet si CEO i Twitter, sapo të gjejë zëvendësues


Pronari i Twitter-it, Elon Musk konfirmoi të martën në mbrëmje se do të largohet nga posti i CEO-s së kompanisë, por vetëm kur të identifikojë një pasardhës.

Kjo, duke iu drejtuar drejtpërdrejt për herë të parë një sondazhi në Twitter që ai krijoi këtë javë në të cilin miliona përdorues votuan për largimin e tij.

Në një postim në Twitter, Musk tha se do të jepte dorëheqjen “sapo të gjej dikë mjaft budalla për të marrë vendin e punës!”.

Ai shtoi se pas dorëheqjes së tij si CEO, Musk do të “drejtojë ekipet e softuerit dhe serverëve” në Twitter, duke treguar se ai mund të vazhdojë të ushtrojë ndikim të rëndësishëm në vendimmarrjen e kompanisë.

Njoftimi vjen pas më shumë se një ditë heshtje në lidhje me zgjedhjet pas rezultatit të tij.

Të hënën, pasi më shumë se 17 milionë përdorues kishin votuar – 57.5 për qind e të cilëve thanë se Musk duhet të jepte dorëheqjen – ekzekutivi miliarder i adresoi rezultatet vetëm në mënyrë indirekte.

Ai sugjeroi që sondazhet e ardhshme në Twitter mund të kufizohen për përdoruesit me pagesë të Twitter Blue, shërbimi me abonim i kompanisë.

Sondazhi i Musk që pyet përdoruesit nëse ai duhet të japë dorëheqjen si CEO erdhi pas një reagimi masiv ndaj pezullimit të papritur të Twitter të disa gazetarëve që e mbulojnë atë, si dhe vendimit të Twitter për të ndaluar dhe më pas të zhbllokuar lidhjet me platformat e tjera të mediave sociale.

Kjo, duke përfshirë Facebook, Instagram dhe Mastodon, një rival me rritje të shpejtë në Twitter, i cili është dyfishuar në madhësi që nga tetori.

Mandati i shkurtër i Musk si CEO ka rezultuar në ndryshime gjithëpërfshirëse, herë pas here të çrregullta në një nga kompanitë më me ndikim të mediave sociale në botë.

Nën udhëheqjen e tij, Twitter ka pushuar nga puna shumicën e stafit të tij, ka larguar reklamuesit kryesorë, ka mirëpritur ish-presidentin Donald Trump përsëri në platformë pas pezullimit të tij dhe ka lëshuar komunikime të brendshme me gazetarët në lidhje me operacionet e Twitter më parë.

Kritikat në rritje ndaj Musk arritën kulmin në sondazhin e së dielës që shërbeu si një referendum efektiv, nëse joshkencor, mbi trajtimin e kompanisë nga Musk që kur ai mbylli blerjen e Twitter në fund të tetorit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore