Përballje

Murray drejton Nuggets drejt fitores së dytë të serisë kundër Lakers


Një performancë fantastike në fund nga Jamal Murray ndihmoi Denver Nuggets të mposhtin Los Angeles Lakers 108-103 për të marrë epërsinë prej 2-0 në serinë e finaleve të Konferencës Perëndimore.

Murray shënoi 23 nga 37 pikët e tij në çerekun e katërt, duke përfshirë katër tre pikësha nga pesë përpjekje.

Denver tani është vetëm dy fitore larg sigurimit të paraqitjes së parë në finalet e NBA.

“Ne bëmë atë që duhej të bënim – ne mbrojtëm fushën tonë të shtëpisë”, tha trajneri i Nuggets, Michael Malone.

“Tani ne duhet të shkojmë në LA me një mentalitet shumë të ngjashëm”.

Dy herë MVP Nikola Jokic, i cili frymëzoi Nuggets për fitoren në ndeshjen e parë, shtoi 23 pikë, 17 kërcime dhe 12 asistime.

LeBron James dhe Austin Reaves shënuan 22 pikë në përgjigje për Lakers, të cilët shënuan një performancë të përmirësuar pas një fillimi të ngadaltë në hapjen e serisë për të udhëhequr 53-48 në pjesën e parë.

Ata kryesuan me 11 pikë gjatë çerekut të tretë, përpara se pikët e vona të Murray-t të kthenin lojën në favor të Denverit.

“Më munguan disa paraqitje shumë të mira në pjesën e parë, por skuadra ime më tha të vazhdoja të gjuaja dhe unë po merrja pamjen që doja. E dinim se do të binin. E mira është se nuk ndalova së gjuajturi. Ekipi qëndroi mbi mua”.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore