Lajme

Muri i epokës së gurit në brigjet e Baltikut ‘mund të jetë megastruktura më e vjetër e Evropës’


Një mur i epokës së gurit i zbuluar nën valët në brigjet e Baltikut të Gjermanisë mund të jetë megastruktura më e vjetër e njohur e ndërtuar nga njerëzit në Evropë, thonë studiuesit.

Muri, i cili shtrihet për gati një kilometër përgjatë shtratit të detit në Gjirin e Mecklenburgut, u vu re rastësisht kur shkencëtarët përdorën një sistem sonar me shumë rreze nga një anije kërkimore në një udhëtim studentor rreth 10 km në det të hapur.

Inspektimi më i afërt i strukturës, i quajtur Blinkerwall, zbuloi rreth 1 mijë e 400 gurë më të vegjël që duket se ishin pozicionuar për të lidhur rreth 300 gurë më të mëdhenj, shumë prej të cilëve ishin shumë të rëndë për grupe njerëzish që të kishin lëvizur.

Muri i zhytur në ujë, i përshkruar si një “zbulim emocionues”, është i mbuluar nga 21 metra ujë.

Por studiuesit besojnë se ai është ndërtuar nga gjuetarë-mbledhës në tokë pranë një liqeni ose moçal më shumë se 10 mijë vjet më parë.

Teksa qëllimi i murit është i vështirë për t’u vërtetuar, shkencëtarët dyshojnë se ai shërbeu si një korsi lëvizëse për gjuetarët në ndjekje të tufave të renë.

“Kur i ndjek kafshët, ato ndjekin këto struktura, nuk përpiqen t’i kapërcejnë”, ka treguar Jacob Geersen në Institutin Leibniz për Kërkimin e Detit Baltik në Warnemünde, një qytet port gjerman në bregun e Baltikut.

“Ideja do të ishte krijimi i një pengese artificiale me një mur të dytë ose me bregun e liqenit”, ka shtuar ai.

Një mur i dytë që kalonte përgjatë Blinkerwall-it mund të varroset në sedimentet e detit, shkruajnë studiuesit në Proceedings of the National Academy of Sciences.

Përndryshe, muri mund t’i ketë detyruar kafshët të hyjnë në liqenin e afërt, duke i ngadalësuar ato dhe duke i bërë të lehta për t’u zgjedhur për njerëzit që rrinë në pritë në kanoe të armatosura me shtiza ose harqe e shigjeta.

Bazuar në madhësinë dhe formën e murit 971 metra të gjatë, Geersen dhe kolegët e tij e konsiderojnë të pamundur që ai të jetë formuar përmes proceseve natyrore, të tilla si një cunami i madh që lëviz gurët në vend, ose gurët që mbeten pas nga një akullnajë në lëvizje.

Këndi i murit, i cili është kryesisht më pak se 1 metër i lartë, ndryshon drejtimin kur takohet me gurët më të mëdhenj, duke sugjeruar që grumbujt e gurëve më të vegjël ishin vendosur qëllimisht për t’i lidhur ato.

Në total, gurët e murit mendohet se peshojnë më shumë se 142 tonë.

Nëse muri ishte një korsi e lashtë gjuetie, ai ndoshta është ndërtuar më shumë se 10 mijë vjet më parë dhe është zhytur me rritjen e nivelit të detit rreth 8 mijë e 500 vjet më parë.

Geersen tani është i prirur të rishikojë vendin për të rindërtuar peizazhin e lashtë dhe për të kërkuar eshtra kafshësh dhe artefakte njerëzore, të cilat mund të varrosen në sedimente rreth murit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore