Shqipëria

“Muçi, Muçi!”, shkëlqen talenti shqiptar në sytë e Evropës


Ernest Muçi është lojtari i momentit.

Ai është kthyer në heroin e Legia-s së Varshavës.

Kjo, duke i nxjerrë triumfues me një dopietë personale përballë anglezëve të Aston Villa-s të cilët drejtohen nga trajneri Unai Emery.

Forma e tij e shkëlqyer nuk ka kaluar pa u vënë re as nga trajneri Sylvinho, i cili gjendej në mitikun “Marshall Józef Piłsudski”.

Sulmuesi tiranas ia ka shpërblyer më së miri besimin trajnerit të polakëve që e sheh si pikë kyçe të formacionit.

Polakët fituan një ndeshje në shtëpinë e tyre në Varshavë, të vlefshme për fazën e grupeve të Conference League.

Ishte Muçi njeriu i ndeshjes, pasi shkundi dy herë portën e mbrojtur nga portieri kampion i botës, Emiliano Martinez.

Sulmuesi kuqezi e nisi si titullar sfidën dhe në minutën e 26-të shënoi për të çuar rezultatin në 2-1, në favor të Legia-s.

21-vjeçari do të shënonte edhe në minutën e 51’, golin e dytë personal dhe të tretin për Legia-n duke e dërguar ekipin në avantazh.

Goli ishte spektakolar, me Muçin që plot stil rrëmben një top në mesfushë dhe i vetëm përballë tre kundërshtarëve e çon me të majtën topin në rrjetë.

Ky gol mjaftoi që polakët të fitonin sfidën e parë të grupit të tyre kualifikues.

Deri më tani, Muçi ka realizuar shtatë gola në të gjitha kompeticionet, duke i dhënë një mesazh të fortë trajnerit brazilian të kombëtares kuqezi për ndeshjet e ardhshme.

Pas përfundimit të sfidës, ai është vlerësuar edhe nga institucioni evropian i futbollit “UEFA”.

Në faqen zyrtare, është postuar një foto e talentit shqiptar me mbishkrimin: Ernest Muçi on fire.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore