Sport

Mourinho flet nga “Air Albania”: Për të shkruar historinë, nesër ka një trofe, Kumbulla qëndron te Roma


Trajneri i Roma-s, Jose Mourinho, ka qenë tekniku i parë që ka dale në konferencë për shtyp para finales së Conference League. Ndeshje që do të luhet të mërkurën, duke filluar nga ora 21:00.

Së bashku me trajnerin verdhekuq në konferencën e mbajtur në “Air Albania” ishin edhe kapiteni Lorenzo Pellegrini dhe mbrojtësi Gianluca Mancini.

Një udhëtim i gjatë që filloi në gusht, midis nëntë muajve të një udhëtimi dhe 55 ndeshjeve.

Po është e vërtetë. Kemi arritur në fund të rrugëtimit të këtij sezoni me dy finale për të luajtur në 4 ditë.

E para na dha atë që meritonim (Liga e Evropës) që ishte synimi ynë sezonal. Për Romën që të përfundojë kualifikimin në Europa League është një gjë normale.

Kjo finale është një histori që tashmë është shkruar për të arritur atje pas kaq shumë vitesh. Kur të arrini në finale, dëshironi të bëni gjithçka që është e mundur për të shkruar historinë

Ka shumë vëmendje tek ndeshja këtu në Tiranë. A mund të bëjë ndryshim përvoja dhe lidershipi juaj ndërkombëtar?

Jo, mendoj se jo. E vetmja arsye pse ekziston kjo ndjenjë pro-roma është se kemi një futbollist shqiptar.

Nëse Roma fiton, një shqiptar ngre kupën dhe mendoj se kjo ka një kuptim.

Kam luajtur një Superkupë Evropiane me United në Maqedoninë e Veriut dhe ishte e mrekullueshme.

Tirana është e njëjtë dhe kuptohet lehtë që është një moment i rëndësishëm për ta. Stadiumi është shumë i bukur por kapaciteti nuk i gëzon tifozët.

Lidershipi nuk mund të prodhohet apo të vihet në tavolinë në 3 ditë.

Gjithçka është pjesë e një procesi dhe nesër varet nga lojtarët dhe ne trajnerët jemi jashtë dhe përpiqemi të ndihmojmë ekipin.

Puna ka mbaruar, nesër është ndeshja e fundit që për fat është finale. Nëse arrin deri këtu, duhet të luash me qëndrimin e duhur.

Në Leicester ishte më i buzëqeshur, pse?

Kjo është një finale. Deri nesër nuk kam asgjë tjetër në kokën time veç kësaj.

Kjo është mënyra ime e të qenurit, përvoja nuk më ndihmon edhe sikur të mendoja kështu.

Mënyra ime e të qenurit është e njëjtë me finalen e parë, nuk ndryshon pas 20 vitesh.

Si po ju shkon kyçi i këmbës dhe cila është e ardhmja e Kumbullës?

Marash më lëndoi kyçin e këmbës edhe pse bëja shaka për këtë.

Ai është i fundit që është dashur ta bëjë këtë sepse është më i rëndë nga të gjithë.

Mendova se do të shkoja në lojë me pantofla sepse këmba nuk më futej në këpucë, por mbaja një më të madhe.

Marash është një djalë dhe futbollist i mirë dhe ka mësuar shumë. Vitin tjetër do të jetë me ne 100% sepse mund të bëhet më i mire.

Një përshtypje e parë për Tiranën?

Për mua është hera e parë në Shqipëri, është një vend që nuk e kisha vizituar ende.

Unë nuk e kam vizituar qytetin, por jam i lumtur që jam këtu dhe qëndroj në këto qytete.

Stadiumi është shumë i bukur, sa keq që nuk është 50-60.000 mijë, nuk është kritikë por vetëm se do të kishin hyrë më shumë njerëz. Jam i lumtur që jam këtu dhe luaj finalen në Tiranë.

Si e menaxhoni tensionin?

Unë nuk mund të menaxhoj as timin (qesh).

Cilat gabime nuk duhet të bëhen?

Ne duhet të bëjmë të njëjtat gjëra që bëmë në ndeshjet e mëparshme, prandaj them se tjetra është gjithmonë një finale. Nesër ka një trofe për të marrë.

A krijoni një mentalitet me këto ndeshje?

Natyrisht, është pjesë e një udhëtimi dhe për lojtarët është e rëndësishme sepse ka njerëz që luajnë finale dhe njerëz që rriten kështu.

Çfarë prisni nga Feyenoord?

Nuk e di, kanë pasur shumë kohë për ta përgatitur, madje mund t’u vijë diçka ndryshe. Për shembull, nëse shihni ndeshjen e dytë kundër Marseille-s, ata luajtën një lojë që ishte ndryshe nga filozofia e tyre. Ne e dimë se si duam të luajmë.

Mkhitaryan?

Ai ka gjendjen fizike për të ndihmuar ekipin. Jam optimist, dje bëri disa teste reale, sot ndjesia është pozitive.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore