Lajme

Moti Arktik godet Evropën dhe do të testojë furnizimet me energji


I ftohti dimëror po hyn më në fund në të gjithë Evropën.

Banorët e Stokholm-it në Suedi u zgjuan të premten nga një fllad i freskët bore dhe patinatorët dolën për të shijuar sheshin gjigant në parkun historik Kungstradgarden të qytetit.

Acari i ftohtë që ka kapluar kontinentin do të vazhdojë edhe javën e ardhshme – me parashikime për temperatura nën zero në Gjermani dhe borë në pjesë të Britanisë.

Ndërsa kushtet do të ndihmojnë në shtimin e frymës festive, ato do të fillojnë të ushtrojnë presion mbi furnizimet me energji që janë thelbësore për të kaluar dimrin pa ndërprerje.

Një vjeshtë e butë kufizoi përdorimin e gazit dhe ndihmoi vendet e magazinimit të mbusheshin, duke lehtësuar shqetësimet për mungesat e mundshme me humbjen e flukseve ruse.

Por sfidat tani kanë filluar. Më shumë kërkesa për ngrohje dhe mungesa e furnizimit nga parqet e erës në Mbretërinë e Bashkuar, gjermane dhe nordike do të testojnë rrjetet ashtu si po luftojnë flotat bërthamore franceze dhe suedeze.

Dhe megjithëse qeveria në Gjermani, ekonomia më e madhe e Evropës, pret të ketë energji të mjaftueshme gjatë muajve të ftohtë, rregullatori i rrjetit të vendit BNetzA të premten u kërkoi shtëpive dhe bizneseve të reduktojnë ngrohjen për të kursyer karburantin.

Një kube bllokuese me presion të lartë mbi Grenlandë po bën që valët me presion të ulët të lëvizin drejt lindjes pranë dhe mbi Nordikët, tha meteorologu i Marex, Alexandre Fierro.

Edhe pse do të jetë më ngrohtë rreth Mesdheut, Evropa Veriore do të ndjejë ngrirjen deri në javën e ardhshme.

Temperatura do të bjerë deri në -23 gradë Celsius në veri të Skandinavisë të hënën, tha parashikuesi shtetëror i Suedisë.

Parashikuesit e tjerë shohin mundësinë më të madhe të borës në afat të shkurtër në Skocinë veriore dhe lindore, dhe Zyra Meteorologjike e Mbretërisë së Bashkuar lëshoi ​​një paralajmërim për borë dhe akull në Anglinë juglindore dhe Londër nga e diela.

Shqetësimi është se kushtet shtrënguese po shoqërojnë një krizë të përkeqësuar të energjisë në Suedi, me një ndërprerje në reaktorin më të madh bërthamor të vendit që rrit rrezikun real të shkyçjeve.

Kjo do të thotë se kombi do të duhet të mbështetet në importet e energjisë nga Norvegjia, Gjermania dhe Polonia për të siguruar mjaftueshëm rezerva.

Në Gjermani, qytetarët u lavdëruan për kursimin e gazit kur temperaturat ishin ende të buta në nëntor.

Dhe ndërsa kërkesa për ngrohje po rritet tani me temperaturat që arrijnë rreth -7 gradë Celsius në vende si Berlini dhe Hamburgu, familjet do të tundohen të ndezin termostatin.

Ekzistojnë gjithashtu kërcënime të tjera të motit për sistemin energjetik të Evropës. Prodhimi i erës do të arrijë një nivel të ulët gjatë fundjavës në MB përpara se të rritet të hënën – diçka që shkaktoi rritje të çmimeve afatshkurtra të energjisë.

Marrë dhe përshtatur nga Bloomberg për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore