Lajme

Mosmarrëveshja e SHBA-ve për shtyrjen e armëve do të “zgjidhet në të ardhmen e afërt”, thotë Netanyahu


Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të dielën se një mosmarrëveshje me Shtetet e Bashkuara mbi vonesat e armëve në lidhje me luftën në Gaza do të zgjidhet së shpejti, mes tensioneve të ndezura mes aleatëve.

“Rreth katër muaj më parë, pati një rënie dramatike të furnizimit me armatime që mbërrinin nga SHBA në Izrael. Ne morëm të gjitha llojet e shpjegimeve, por … situata bazë nuk ndryshoi”, tha ai në një mbledhje të kabinetit.

“Në dritën e asaj që kam dëgjuar ditën e fundit, shpresoj dhe besoj se kjo çështje do të zgjidhet në të ardhmen e afërt”.

Ai tha se zyrtarët e lartë izraelitë lobuan te homologët e tyre amerikanë në “nivelet më të larta … në të gjitha nivelet” për dërgesa më të shpejta të armëve.

“Pas muajsh pa ndryshim në këtë situatë, vendosa t’i jap një shprehje publike”.

Netanyahu nervozoi Washingtonin me një deklaratë video në fillim të kësaj jave, duke e akuzuar atë për “mbajtjen e armëve dhe municioneve për Izraelin”.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se nuk ishin në dijeni se çfarë po i referohej Netanyahu.

Komentet e fundit të Netanyahut erdhën ndërsa ministri i Mbrojtjes Yoav Gallant fluturoi në Uashington për bisedime rreth luftës së Gazës.

Washingtoni është mbështetësi kryesor ushtarak i Izraelit, por Shtëpia e Bardhë ka shprehur zhgënjimin për rritjen e numrit të viktimave civile në Gaza, ku Izraeli ka luftuar kundër militantëve të Hamasit për më shumë se tetë muaj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore