Lajme

Moska fillon përgatitjen e strehimoreve bërthamore


Autoritetet ruse kanë nisur përgatitjet e strehimoreve nga bomba, përfshirë ato anti-rrezatuese, të cilat janë projektuar në rast të një lufte bërthamore.

Në Khamovniki, tashmë janë përgatitur 30 strehimore, dhe në një nga rrethet metropolitane, rreth 900 strehimore janë duke u përgatitur në mënyrë aktive, shkruan faqja e lajmeve “Baza”, duke cituar burimet e saj.

Në disa strehëza janë instaluar stola dhe fenerë dhe janë blerë pajisje të ndihmës së parë.

Disa të tjera kanë krevate, dollapë, furnizime me ujë të pijshëm dhe ilaçe.

Ka edhe strehimore të veçanta – kundër rrezatimit.

Në to, banorët e kryeqytetit rus mund të shpëtojnë nga efektet e dëmshme të rrezatimit gjatë një sulmi bërthamor.

Autoritetet ia besuan punën për rregullimin e strehimoreve në shërbimet e qytetit.

Sipas menaxhmentit të tyre, strehimoret duhej të ishin gati për funksionim “deri dje”.

Megjithatë, në rastin e disa ambienteve, kjo është praktikisht e pamundur: ato kërkojnë riparime të mëdha.

Moska, në mënyrë më aktive se rajonet dhe qytetet e tjera, përgatiti strehimoret nga bombat pas thirrjes së Sekretarit të Këshillit të Sigurimit Nikolai Patrushev për t’i rregulluar ato.

Zyra e kryetarit të bashkisë, strukturat federale dhe kompanitë shtetërore të regjistruara në kryeqytet shpenzuan rreth 130 milion rubla për rregullimin e strehimoreve nga janari deri në shtator të këtij viti.

Megjithatë, në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, shpenzimet ishin pothuajse dy herë më të larta – rreth 250 milionë, ka llogaritur agjencia në bazë të të dhënave nga sistemi i prokurimit publik.

Megjithatë, autoritetet e qytetit shpenzuan më shumë për përgatitjen e strehimoreve sesa Kaliningrad, Shën Petersburg, Novosibirsk, Yekaterinburg, Perm, Tula, Krasnodar dhe Bashkiria së bashku.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore