Shëndet

Mos i përdorni pas të tridhjetave: Këta përbërës nuk janë të mirë për lëkurën


Ilustrim

Lëkura elastike dhe e re ndoshta mund të trajtojë shumë përbërës të ndryshëm nga produktet e kujdesit të lëkurës, por ndërsa plakemi, duhet të fillojmë të lexojmë etiketat me më shumë kujdes dhe të zgjedhim përbërës që janë më të përshtatshëm për lëkurë më të pjekur.

Fatkeqësisht, disa nga përbërësit e zakonshëm në serume, krema hidratues, produkte pastrimi dhe produkte të tjera kozmetike mund të shkaktojnë probleme për plakjen e lëkurës.

Sulfatet

Lauril sulfati i natriumit, më së shpeshti i listuar si lauril sulfat natriumi (SLS) në etiketat e produkteve, është një kimikat më se i zakonshëm në sapunët dhe produktet e tjera shkumëzuese të destinuara për pastrim dhe degradim. Mund të ketë efekte të shumta të dëmshme në trup, dhe kur bëhet fjalë për lëkurën, mund të heqë pengesën e saj natyrore mbrojtëse dhe të shkaktojë dëme të mëtejshme.

Shumica e produkteve të zakonshme të pastrimit përmbajnë sulfate, sepse largojnë me sukses papastërtitë dhe yndyrën nga lëkura, por rreziku qëndron në faktin se ato mund të shkaktojnë acarim dhe tharje, gjithashtu mund të përkeqësojnë gjendjen e përgjithshme të lëkurës.

Kjo është arsyeja pse njerëzit e moshës së mesme dhe të vjetrit duhet t’i shmangin ato në një hark të gjerë.

Acidi glikolik

Ky lloj acidi bën pjesë në grupin e acideve alfa-hidroksi (AHA), dhe konsiderohet shumë i dobishëm për eksfolim. Kjo mund të jetë e vërtetë për lëkurën më të re, por në lëkurën që po shfaq shenja plakje, nuk ka gjasa të japë rezultatet e dëshiruara, por mund të ndodh krejt e kundërta.

Ky lloj acidi përdoret kryesisht për eksfolimin e shtresave sipërfaqësore të lëkurës, pastrimin e pikave të zeza dhe poreve të bllokuara. Është pjesë e shumë produkteve për kujdesin e lëkurës, por edhe për ngjyrosjen e fytyrës dhe efektin më të këndshëm e ka në produktet që përmbajnë edhe përbërës që lehtësojnë efektin e tij “pastrim” në lëkurë.

Duke qenë se është një eksfoliant i fuqishëm kimik, acidi glikolik mund të përbëjë rrezik për plakjen e lëkurës dhe të rrisë thatësinë dhe acarimin, duke krijuar më shumë dëm sesa dobi. Për këtë arsye, është më mirë që njerëzit pas moshës dyzet vjeçare të zgjedhin mjete më të buta për eksfolim, për shembull acid laktik.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore