Sport

Morant mund të mungojë në pjesën e mbetur të play-off


Ylli i Memphis Grizzlies, Ja Morant, ka marrë një dëmtim të ri, i cili ka shkaktuar shqetësim serioz në mesin e tifozëve.

Ai dëmtoi dorën e djathtë gjatë humbjes së ndeshjes së parë së Playoffs NBA 2023 ndaj Los Angeles Lakers të dielën dhe zbuloi se statusi i tij për ndeshjen e dytë është “në rrezik”.

Lëndimi ndodhi në mes të periudhës së katërt kur ai u përpoq të bënte një ngulitje mbi Anthony Davis.

Zyrtarët thirrën një faull sulmues ndaj Morantit, i cili vrapoi në dhomën e zhveshjes. Ai u rikthye në stol pak çaste më vonë, por humbi pjesën e fundit të lojës.

23-vjeçari foli me gazetarët pas humbjes dhe shpjegoi se nuk mund të zgjidhte as një palë çorape me dorën e djathtë.

Trajneri i Grizzlies, Taylor Jenkins, tha se rrezet X të Morantit ishin negative, duke përjashtuar një frakturë, por ai kishte një sasi të mjaftueshme dhimbjeje.

Sezonin e kaluar, Grizzlies patën një rekord 20-5 pa Morant dhe shkuan 10-8 pa të këtë vit.

Edhe pse Memphis u shpërbë pasi Morant u largua nga loja të dielën, Lakers do të duhet të shkëlqejnë në ndeshjen dytë të së mërkurës, sepse ka ende shumë lojtarë të tjerë që mund të shkëlqejnë.

Lojtari i Grizzlies, Jaren Jackson Jr. e përfundoi ndeshjen me 31 pikë, dhe Desmond Bane shtoi 22. Morant kishte 18 pikë përpara dëmtimit.

Jenkins, tha gjithashtu se Morant do t’i nënshtrohet një vlerësimi të mëtejshëm përpara se statusi i tij për pjesën tjetër të serisë së raundit të parë të bëhet i qartë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore