Aplikacione

Momentet kyçe të përballjes në Kongresin amerikan të shefit të TikTok-ut


Shefi ekzekutiv i TikTok-ut, Shou Zi Chew, u përball me katër orë e gjysmë marrje në pyetje në një seancë dëgjimore të Kongresit të SHBA-ve.

Shumë drejtues të teknologjisë kanë qëndruar përpara Kongresit dhe ata shpesh nuk e kanë të lehtë.

Por ajo që ishte e jashtëzakonshme në këtë seancë ishte linja kokëfortë, e pafundme e pyetjeve të egra. Si nga demokratët ashtu edhe nga republikanët, nuk pati asnjë lëshim.

Përpos pyetjeve nganjëherë zhgënjyese, u mësuan një ose dy gjëra.

Në një moment në seancë, Chew u pyet nga kongresmenja Nanette Barragán, një demokrate, nëse fëmijët e tij përdornin ose jo TikTok.

Ai ka shpjeguar se ata nuk e përdornin sepse jetojnë në Singapor. Në atë vend versioni i aplikacionit për fëmijët nën 13 vjeç nuk disponohet.

Chew sqaroi se versioni për fëmijë i aplikacionit është i disponueshëm në SHBA dhe ai do t’i linte fëmijët e tij ta përdornin nëse do të ishin në Amerikë.

Ai vazhdoi të fliste për një politikë të quajtur Project Texas, e cila do të ruajë të gjitha të dhënat në SHBA nën mbikëqyrjen e firmës amerikane Oracle.

Megjithatë, projekti në fjalë nuk është plotësisht funksional. Deri tani, Chew konfirmoi se inxhinierët e ByteDance në Kinë kanë akses në të dhëna.

“Ne mbështetemi në ndërveprueshmërinë globale, inxhinierët kinezë kanë akses në të dhëna”, ka thënë ai.

Ishte një pranim që politikanët i riktheheshin vazhdimisht.

Qëllimi i tyre ishte se nëse të dhënat mund të aksesohen nga inxhinierët në Kinë, është e vështirë të shihet se si qeveria kineze nuk mund t’i aksesonte ato gjithashtu.

Ndoshta mbrojtja më pak e suksesshme e Chew ishte përpjekja e tij për të distancuar TikTok-un nga ByteDance.

Sipas çdo përkufizimi, kompania kineze zotëron TikTok-un. Vetë Chew ka qenë shefi financiar i ByteDance.

Kur u pyet fillimisht, Chew nuk donte të thoshte nëse ai zotëronte aksione në ByteDance.

I presionuar nga ligjvënësit, ai përfundimisht tha se po, por u përpoq të minimizonte lidhjen.

Chew në përgjithësi nuk ia kthente shpesh luftën anëtarëve të Kongresit. Por ka pasur momente të rralla kur ai ka vepruar në mënyrë efektive.

Kur u pyet për përdorimin e të dhënave të përdoruesve nga TikTok-u, ai tha se “me gjithë respektin e duhur, kompanitë amerikane nuk kanë një histori të mirë me të dhënat… shikoni Facebook-un dhe Cambridge Analytica”.

Ishte një koment i hidhur, por një pikë e arsyeshme për t’u theksuar.

Marrja e informacionit personal të përdoruesve të Facebook-ut nga Cambridge Analytica, një konsulencë politike britanike, dhe aplikacione të tjera të palëve të treta shkaktoi zhurmë kur u shfaq në vitin 2018.

Fillimisht pati kritika dypartiake ndaj TikTok-ut, por niveli i mosbesimit dhe skepticizmit nga të gjitha anët ishte i ashpër.

“Mirë se erdhe në komitetin më dypartiak në Kongres”, i tha kongresmeni republikan Buddy Carter. “Faleminderit Chew për bashkimin e republikanëve dhe demokratëve”, shtoi Dan Crenshaw, një republikan.

Ishte vërtet diçka e vërtetë të shihje kaq shumë politikanë – të cilët praktikisht nuk bien dakord për asgjë – duke rënë dakord me gjithë zemër se TikTok-u ishte një kërcënim për sigurinë.

TikTok-u u ankua më pas se nuk ishte shpenzuar kohë e mjaftueshme duke u fokusuar në masat e platformës për të mbajtur të dhënat të sigurta.

“Gjithashtu nuk përmendet sot nga anëtarët e komitetit: mjetet e jetesës së pesë milionë bizneseve në TikTok ose Amendamenti i Parë për implikimet e ndalimit të një platforme të dashur nga 150 milionë amerikanë”, ka thënë një zëdhënës i TikTok-ut.

Me sa duket TikTok-u ka shpenzuar miliona dollarë në një përpjekje agresive lobimi në Washington. Nëse sot ka diçka për të kaluar, ata do të duhet të shpenzojnë shumë më tepër.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

E ardhmja e TikTok-ut në SHBA në rrezik teksa shefin e pret përballja në Kongres

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore