Lajme

Molliqaj: Institutin që e formoi Kurti është zgjatim i Speciales


Dardan Molliqaj

Kuvendi i Kosovës e ka votuar projektligjin për Institutin e Krimeve të Kryera Gjatë Luftës në Kosovë i ardhur si propozim nga Qeveria e Kosovës, por Dardan Molliqaj, kryetar i Partisë Socialdemokrate, thotë se kjo s’është asgjë më shumë se “zgjatim i Gjykatës Speciale”.

“Nga sot, Gjykata Speciale përveç që është sistem paralel gjyqësor, po i zgjeron rrënjët edhe në institucione pa lidhje formale me të. E rëndë dhe e papranueshme”, shkruan ai në llogarinë e tij në Facebook.

Molliqaj i referohet faktit se projektligji për këtë institut parasheh dokumentim të krimeve deri në 31 dhjetorin e vitit 2000, kurse lufta në Kosovë zyrtarisht është shpallur e përfunduar në qershor të këtij viti.

“Instituti për Krimet e Luftës proklamohej si korrigjim nga devijimet e Speciales. Na thuhej se mungesa e tyre na e ka sjellur Specialen. Shikoni tash, formuam Institutin për ta bërë zgjatim të saj”, shkruan Molliqaj, dikur bashkëpartiak i kryeministrit, Albin Kurti.

“Instituti e ka sanksionuar periudhën e luftës në përputhje me tendencën që ka për qëllim ndryshimin e rrëfimit historik. Periudha e hulumtimit dhe kompetencës së Institutit është nga 1 janari i vitit 1998 deri më 31 dhjetor 2000. Bash sikur Gjykata Speciale. Na thuhej pa menduar se do të paditej Serbia për gjenocid, ndërkohë po na e vulosin Specialen gjithandej, në ligje e në frymë”.

Albin Kurti ne Kuvend

Votimi i Institutit ka zgjuar debat edhe në Kuvend pikërisht për këtë çështje. Ka qenë Partia Demokratike e Kosovës më e zëshme në kundërshtime përmes shefit të Grupit Parlamentar, Ablerad Tahiri.

Por, Kurti është arsyetuar se kjo datë qëndron për faktin se është kompatibile me datën deri kur personat e zhdukur në Kosovë janë konsideruar viktima të luftës.

Projektligji ka mundësi të përmirësohet me amendamente para se të vijë në leximin e dytë dhe ministria e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, u ka bërë thirrje partive opozitare që të propozojnë sa më shumë amendamente.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore