Lajme

Molliqaj: Asociacioni është përgjigja për çdo manovrim taktik të Kurtit


Dardan Molliqaj

Kryetari i Partisë Socialdemokrate, Dardan Molliqaj, nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij në “Facebook”, konsideroi se përgjigja për cdo “manovrim taktik” të kryeministrit Albin Kurti është Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe.

“Asociacioni është përgjigja për secilin manovrim taktik të Kurtit. Në objekte apo jashtë tyre; me polici ose pa të; me zgjedhje ose pa zgjedhje. Kurti sillet rreth Asociacionit. Asociacioni është qendra dhe thelbi i tij”, shkroi Molliqaj.

Kreu i PSD-se komentoi edhe deklaratën e Emisarit Special të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, i cili tha se kryeministri Kurti e ka gati draft-statutin e këtij mekanizmi për serbët e Kosovës, porse të njëjtin nuk po e prezanton para publikut.

“Kjo është analiza e jonë, jo informatë prej ndokujt. Edhe kësaj here kështu ndodhi, e zbuloi Escobar. Drafti paska qenë qysh moti në tavolinën e Kurtit. Escobar tregoi se Kurti e paska, por nuk po e publikon draft-statutin. Publiku pra, kjo është çështje”, tha Molliqaj.

“Kompetencat e autonomisë shkruhen në statut, kostoja politike imunizohet me polici. Asociacionit kompetencat e forta, kryeministrit figurën e fortë të policit. Të gjithë janë të kënaqur. Procesi i dialogut po shkon drejt fundit. Jemi përpara tërheqjes së madhe”, shtoi ai.

Ndryshe, tensionet janë kthyer sërish në veri të Kosovës, pas zgjedhjeve lokale të 23 prillit për katër kryetarët e komunave në veri të vendit, përkatësisht në Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok – të cilat i fituan kandidatët shqiptarë nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike e Kosovës.

Serbët lokalë janë duke protestuar që prej 29 majit në këto komuna të banuara me shumicë serbe, për të kundërshtuar hyrjen e kryetarëve të rinj shqiptarë në objektet komunale. Nga ana tjetër, komuniteti ndërkombëtar ka bërë thirrje të vazhdueshme për marrjen e hapave drejt uljes së tensioneve.

S’ka më sekrete, Gabriel Escobar i tregon të gjitha

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore