Lajme

Mjekët nga Turqia do të realizojnë 16 operacione kardiokirurgjike në QKUK


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia në takim me mjekët nga Turqia.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ambasadori i Turqisë në Kosovë, Tunç Angili dhe drejtori i përgjithshëm i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar, Elvir Azizi, në takimin e të hënës me mjekët dhe ekspertët nga Turqia ka bërë të ditur se gjatë javës do të kryejnë 16 operacione.

Lajmi është bërë i ditur përmes një komunikate për media nga Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK).

“Me këtë rast, ministri Vitia ka falënderuar ambasadorin turk dhe ekspertët nga Turqia për kontributin e vazhdueshëm që po japin për shëndetësinë kosovare. Ai tha se Ministria e Shëndetësisë është e përkushtuar për avancim të shërbimeve shëndetësore, andaj përkrahja dhe mbështetja e ekspertëve është e mirëseardhur”, thuhet në njoftim.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia në takim me mjekët nga Turqia.

Ambasadori i Turqisë, Tunç Angili, u ka uruar mirëseardhje ekspertëve nga Turqia, tha se “ndihet i nderuar që është pjesë e këtij organizimi”.

Ekipi i mjekëve po qëndron në Kosovë në bashkëpunim dhe mbështetje të organizatës Muntada Aid, Kabir Miah, kurse koordinimin punës e ka bërë doktor Ramush Bejiqi.

Më 31 maj të 2022, Albanian Post kishte realizuar një video story për kirurgun australian Paddy Dewan, i cili kontribuonte në realizimin e operacioneve të cilat konsiderohen si tejet të vështira.

Ai gjatë qëndrimit të tij, kishte bërë rreth 25 konsultime me pacientë me anomali të ndryshme që janë operuar më parë.

Operacionet që kishin kryer Paddy Dewan dhe kirurget Kosovar, po të mos bëheshin falas, do kapnin vlerën e mbi 1 milion eurove.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore