Lajme

Mitsotakis reagon pas fitores: Punë e palodhur dhe pa sjellje arrogante


Lideri konservator grek Kyriakos Mitsotakis është në rrugën e duhur për të fituar një mandat të dytë si kryeministër dhe një shumicë në parlament, tregojnë rezultatet e fundit.

Mesazhin për punë të palodhur dhe përshpejtim të reformave pa arrogancë e ka dërguar presidenti i Demokracisë së Re, Kyriakos Mitsotakis, në deklaratat e tij të para pas fitores gjithëpërfshirëse në zgjedhje.

Në deklaratat e Mitsotakis, ai theksoi se populli grek i dha një mandat të fortë Demokracisë së Re.

Kjo, duke theksuar se rezultatet e dy garave zgjedhore nënkuptojnë fundin e toksicitetit dhe fillimin e epokës së stabilitetit.

Më pas Mitsotakis sqaroi se besimi i treguar nga qytetarët do të thotë se ka një borxh më të rëndë për t’i shërbyer vetë Atdheut.

“Unë do t’i qëndroj besnik detyrës time kombëtare të punës së palodhur dhe nuk do të toleroj sjellje arrogante”, tha ai.

Ai mundi rivalin e qendrës së majtë Syriza në maj, por thirri zgjedhje të reja në një përpjekje për të fituar vende të mjaftueshme për të qeverisur i vetëm.

Partia e tij Demokracia e Re mori 40.4 për qind, 20 pikë përpara Syriza-s, me tre të katërtat e votave të numëruara.

Votimi erdhi 11 ditë pas një tragjedie me varkë emigrantësh pranë Greqisë, në të cilën mendohet se kanë vdekur 500 persona.

Megjithëse u mbajtën tre ditë zie, fatkeqësia pati pak ndikim në fushatë dhe grekët votuan për të ruajtur stabilitetin ekonomik.

Sipas rregullave zgjedhore greke për zgjedhjet e dyta, konservatorëve u jepet një numër bonus vendesh në parlament, por numri i saktë varet nga rezultati përfundimtar.

Partia Syriza e ish-kryeministrit Alexis Tsipras nuk ishte në gjendje të ngushtonte kufirin e humbjes së muajit të kaluar.

Por pati sukses për partinë e sapokrijuar të ekstremit të djathtë Spartans, e cila u vendos të kalonte pragun e 3 për qind të votave për të hyrë në parlament.

Spartanët u shfaqën si një forcë politike vetëm këtë muaj kur Gjykata e Lartë greke ndaloi një parti tjetër të ekstremit të djathtë, grekët, dhe themeluesi i saj i burgosur hodhi peshën e tij pas tyre.

Komentatorët grekë folën për një “thriller” që përfshin një numër partish më të vogla që përpiqen të kapërcejnë pragun.

Por historia kryesore e zgjedhjeve ishte shumica e siguruar nga Kyriakos Mitsotakis, 55 vjeç, mbi Syriza-n e Alexis Tsipras.

Atij i njihet merita për kthimin e suksesshëm të ekonomisë greke në stabilitet dhe rritje pas një krize të rëndë borxhi dhe tre paketave shpëtimi ndërkombëtare.

Tsipras e kishte udhëhequr Greqinë në kulmin e krizës që nga viti 2015.

Megjithëse shumë grekë po luftojnë me krizën e kostos së jetesës, votuesit zgjodhën të qëndrojnë me partinë që premton taksa më të ulëta dhe përmirësim të shëndetit publik.

Ndërsa Demokracia e Re po shkonte drejt një fitoreje të madhe, vota e majtë ishte e fragmentuar, me PASOK-un socialist të caktuar për më shumë se 11 për qind dhe KKE komuniste rreth 7 për qind.

Kush është Kyriakos Mitsotakis?

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore