Lajme

Mitsotakis fiton zgjedhjet në Greqi: “Mandat i plotë, qeverisim të vetëm”


“Mandati i plotë” i kërkuar nga Kyriakos Mitsotakis në muajin maj ka ardhur.

Me vetëm 70 për qind të votave të numëruara, Mitsotakis doli mes militantëve dhe nxitoi më shumë se në maj për të ratifikuar fitoren e pritur.

“Ne kemi një mandat të plotë, do të krijojmë një qeveri autonome”.

Gjithashtu falë bonusit të mazhorancës së ligjit zgjedhor që ai nënshkroi, i cili hyri në fuqi pas votimit të majit, 40.5 për qind zotërojnë 158 vende në Parlamentin e Athinës, shtatë më shumë se shumica absolute.

Autonom, jo ​​i gjithëfuqishëm. Dhe e përcaktuar nga një pjesëmarrje prej 46.7 për qind, shumë më e ulët se në maj, kur votuan 60 për qind.

Përqafimi i parë është me gruan e tij Mareva, djalin e tij Konstantinos dhe dy vajzat e tij Sofia dhe Daphne.

Një orë më vonë vjen Alexis Tsipras.

I vetëm, këmishë e bardhë e zakonshme, këpucë me shkëlqim, buzëqeshje e paepur.

Vjen në duartrokitje që tërhiqen sheshin, por gjithsesi për të mbledhur një shuplakë: 17.8 për qind, 47 vende, 2 për qind më pak se në maj, kur tashmë shkoi keq.

“Përfundon një fazë historike për partinë”, artikulon ai, “dhe ia lë partisë gjykimin për zyrën time”.

Heshtje. Zhurmë mes militantëve dhe gazetarëve, dhe konfuzion edhe në Twitter: a do të thotë kjo se ai jep dorëheqjen?

Dorëheqja e Tsipras mbetet e pezulluar: ai në fakt do të vlerësojë partinë.

Ish-ministri i tij i financave, Yanis Varoufakis, partia e të cilit MeRa25 nuk arriti 3 për qind deklaroi: “Thirrja e vërtetë këtu është për fundin e së majtës”.

Edhe Pasok-u, i cili dukej se ishte rikthyer në jetë në maj, ka humbur diçka. Tani të gjithë së bashku – Syriza, socialistët, komunistët – do të arrinin 39.5 për qind. Në teori, poshtë Mitsotakis.

Marrë dhe përshtatur nga Corriere della Sera për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore