Lajme

Misteri i ‘zhdukjes’ së Navalnyt, “nuk është më mes të burgosurve” të Ik-6


Alexey Navalny është zhdukur.

Alarmi u ngrit dje nga bashkëpunëtorët e disidentit rus, pas asnjë lajmi për të për gjashtë ditë.

Dje ai nuk u paraqit në thirrjen video për seancën dëgjimore për një nga ankesat e shumta që kishte ngritur kundër keqtrajtimit të pësuar në sistemin e burgut rus.

“Probleme me furnizimin me energji elektrike”, u përgjigjën nga IK-6, atje ku Navalny është mbajtur për dy vjet.

Të njëjtat probleme ndodhën edhe në 7 dhjetor, me rastin e një lidhje tjetër të humbur.

Dhe të nesërmen, avokatët e tij pritën para hyrjes në burg për një ditë të tërë, pa qenë në gjendje të takonin klientin e tyre.

E njëjta skenë u përsërit edhe në dy ditët e mëparshme, por ndoshta ishte atribuuar nga ekipi i Navalnyt për një hakmarrje tjetër të autoriteteve kundër të burgosurit më të famshëm të Rusisë.

Një muaj më parë, tre avokatët e tij kryesorë u shpallën terroristë dhe u arrestuan: një sulm që jo vetëm që detyroi avokatët e tjerë të politikanit të shpëtonin nga Rusia, por i dërgoi një sinjal të qartë kujtdo që do të kishte marrë mbrojtjen e tij.

Vizitat dhe thirrjet telefonike të anëtarëve të familjes janë refuzuar po ashtu, letrat e tij digjen nga censura e burgut, ai as nuk mund të marrë vizita mjekësore.

Dy kanalet e vetme që Navalny duhej të komunikonte diçka ishin vizitat e avokatëve nën presionin e sekondave dhe shfaqjet me anë të thirrjeve video ndaj seancave.

Këto ishin gjithashtu dy mënyrat e vetme për t’u siguruar që ai ishte akoma gjallë dhe – të paktën relativisht – në shëndet, megjithëse as kamera e paqartë e videove, ai arriti të fshehë sa shumë humbi dhe provoi.

Tani të dy kanalet e komunikimit janë bllokuar.

Një rrethanë që e kishte bërë shëndetin e Navalnyt të kishte frikë: zëdhënësi i tij Kira Yarmysh u ka thënë gazetarëve se disa ditë më parë politikani kishte humbur ndjenjat në qelinë e tij.

Navalny është mbyllur sistematikisht në “Shizo”, qelia e ndëshkimit ku nga ora 05:00 në mëngjes deri në 21:00 në mbrëmje është e ndaluar të hapet.

Sipas bashkëpunëtorëve të tij, ai kishte kaluar në fazë urie: në “Shizo” është e ndaluar të konsumoni më shumë ushqim sesa një racion të dobët në supe, dhe Navalny kishte thënë që humbet mesatarisht 3.5 kilogramë në 10 ditë izolim ndëshkues.

Torturë.

Dhe është e vështirë të fshihet dyshimi se Navalny papritmas “zhduket” në mënyrë që të mos i tregojë botës se kushtet e tij shëndetësore janë përkeqësuar.

Sidoqoftë, situata mund të ishte edhe më shqetësuese: pas një dite tjetër të pritjes, mbrëmë drejtuesi i burgut të Melekhovo u komunikoi avokatëve të Navalnyt se “nuk ishte më midis të burgosurve” të kolonisë IK-6.

Në këtë pikë, mund të jetë kudo.

Me shumë mundësi, ka nisur një ETAP, transferimin në një burg tjetër.

Kjo gjithashtu mund të zgjasë disa javë, nga një tren në tjetrin, jashtë çdo mbikëqyrjeje dhe pa mundësinë e ndonjë kontakti.

Në fund të ETAP, do të ketë një burg tjetër, ku Navalny do të duhet të vuajë 19 vjet të tjerë për ekstremizëm, në një burg të Regjimit Special i rezervuar për dënime të përjetshme, ku kontaktet me botën e jashtme janë reduktuar në minimum.

Disidenti u dënua të zhdukej, sidomos prej faktit që kjo ndodhi pikërisht kur Vladimir Putin njoftoi se kandidatura e tij në zgjedhje u përcaktua nga Leonid Volkov, ish-kreu i rrjetit Navalniani, “0% rastësi”.

Indikacionet e votimit të komunikuara nga Navalny për mbështetësit e tij – mos bojkotoni sondazhet dhe shkoni për të votuar “çdo kandidat që nuk është Putin” – mund të jetë komunikimi i fundit që do të arrijë të bëjë për një kohë të gjatë.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore