Lajme

Ministrja spanjolle e turizmit kërcënohet me vdekje


Ministrja spanjolle e turizmit Reyes Maroto tha të hënën e 26 prillit se kishte marrë me postë një thikë të mbuluar me njolla të kuqe. Kjo vjen në vazhdën e disa kërcënimeve me vdekje ndaj zyrtarëve të lartë të sigurisë dhe një drejtuesi të partisë së majtë.

Ministria lëshoi ​​një foto që tregonte një thikë të vogël, me mbajtëse druri, me një seri njollash të kuqe që përshkonin tehun.

“Kjo është serioze. Ne duhet të shqetësohemi pasi unë nuk jam një person kundërshtues”, tha Maroto, një socialiste e cila ka shërbyer si ministre e industrisë, tregtisë dhe turizmit që nga viti 2018.

“Kjo na jep më shumë forcë për të mbrojtur demokracinë. Urrejtja dhe kërcënimet nuk do të na heshtin”, u tha ajo gazetarëve në ambientet jashtë parlamentit.

Policia po heton dërgesën, e cila mbërriti në ministri të premten dhe përfshinte një adresë kthimi, shtoi ajo.

Qeveria spanjolle drejtohet nga Partia Socialiste (PSOE), me të majtën ekstreme Unidas Podemos si partnerin e saj të vogël të koalicionit.

“Mjaft! Ne nuk do ta lejojmë këtë. Ne nuk do të lejojmë që urrejtja të marrë dhenë në Spanjë”, shkroi kryeministri Pedro Sanchez.

Ai u bashkua me një kor zërash nga i gjithë spektri politik, përfshirë partinë e ekstremit të djathtë Vox, që dënoi kërcënimet.

Javën e kaluar, ministri i Brendshëm Fernando Grande-Marlaska, Pablo Iglesias i Unidas Podemos dhe Maria Gamez, e cila kryeson forcën e policisë civile Guardia, gjithashtu morën kërcënime me vdekje nëpërmjet postës.

Pa sugjeruar se kush mund të fshihet prapa letrave, Marlaska fajësoi kulturën e polarizimit politik për lejimin e lulëzimit të gjuhës së urrejtjes.

“Ne kemi një diskurs politik të caktuar anti-demokratik që duhet ta përballim me forcë”, i tha ai televizionit La Sexta.

Ai i lidhi kërcënimet me vandalizmin e fundit të një muraleje feministe në Madrid dhe përdhosjen e një statuje të ish-kryeministrit socialist Francisco Largo-Caballero.

“E gjithë kjo gjeneron një besim se është në rregull të diskriminosh … grupe të caktuara”, tha ai.

Tensioni midis të djathtës dhe të majtës është trazuar në javët e fundit përpara zgjedhjeve rajonale në Madrid, ku presidenti i tanishëm konservator Isabel Diaz Ayuso po kandidon me parullën “Komunizëm ose Liri”.

Iglesias, i cili po përballet kundër saj për Unidas Podemos, u largua nga një debat i së premtes pasi Rocio Monasterio, kundërshtari i tij nga Vox, vuri në dyshim nëse kërcënimet ishin të vërteta.

Ai më herët e kishte postuar letrën në Twitter së bashku me një foto të katër plumbave që ai tha se ishin në zarf.

“Gruaja juaj, prindërit tuaj dhe ju jeni të dënuar me dënim kapital, koha juaj po mbaron”, shkruhej në letër.

Përshtatur nga Reuters për Albanian Post

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore