Lajme

Ministri i Jashtëm polak bën thirrje për riarmatim afatgjatë të Evropës


Një riarmatim afatgjatë i Evropës, në të cilin Britania e Madhe mund të luajë rolin më të afërt të mundshëm, është i nevojshëm për të mposhtur ambiciet perandorake ruse, ka thënë ministri i jashtëm i Polonisë.

Radosław Sikorski gjithashtu bëri thirrje për votim të shumicës për sanksionet e BE-së dhe një brigadë të mekanizuar prej 5 mijë trupash të Bashkimit Evropian dhe tha se Polonia ishte e gatshme të mbështeste një skemë të gjerë të BE-së për të nxitur shmangësit ukrainas që të kthehen në atdheun e tyre.

Në një intervistë me Guardian, Sikorski tha se Polonia mbështet të drejtën e Ukrainës për të goditur objektivat ushtarake brenda Rusisë, duke argumentuar se perëndimi duhej të ndalonte së kufizuari vazhdimisht veten në atë që bën për të mbështetur Ukrainën. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-ve, Jake Sullivan, është kundërshtuar kundër përdorimit të armëve të Ukrainës nga SHBA-të në territorin rus.

Sikorski, i shkolluar në Universitetin e Oksfordit së bashku me David Cameron, ishte në Londër për një takim dypalësh me sekretarin e jashtëm.

Sikorski ka qenë një figurë kritike në kthimin e Polonisë në rrymën kryesore të politikës së jashtme evropiane që kur zgjedhjet tetorin e kaluar çuan në një qeveri të re koalicioni dhe një fund të sundimit tetëvjeçar nga partia nacionaliste e djathtë Ligj dhe Drejtësi.

Ai sapo kishte ardhur nga një takim në Berlin me ministrat e jashtëm të Francës dhe Gjermanisë në të ashtuquajturin formatin e trekëndëshit të Vajmarit, një grupim që tani shihet si fuqia e re politike e BE-së.

Megjithëse ai tha se Rusia po fitonte kryesisht fitore të vogla pirrike, grupi i Vajmarit mbështeti një përpjekje të tërhequr gjerësisht për të mbushur boshllëqet e mëdha në aftësitë mbrojtëse të BE-së të formuara në fund të Luftës së Ftohtë.

Polonia po shpenzon 4% të PBB-së së saj për mbrojtjen dhe Sikorski tha se vendet e tjera kishin për të arritur hapin. Ai tha se kjo kërkon një riorientim ushtarak, duke shtuar se gjatë periudhës së “dividendit të paqes dhe luftës së ekspeditës, ne u fokusuam në platformat dhe armët me vlerë të lartë, teknologji të lartë”.

“Vetëm tani po rizbulojmë se në fakt ju duhen vetëm miliona predha. Ju gjithashtu keni nevojë për vëllime të mëdha të gjërave të teknologjisë së ulët

Ai tha: “Ne kemi lejuar që të gjitha ato fabrika prodhuese të mbyllen pas përfundimit të Luftës së Ftohtë. Kushton para për të bindur kompanitë që të mbajnë në rezervë linjat e prodhimit. Ne thjesht nuk i kemi paguar paratë. Kjo ishte pjesë e dividendit të paqes. Dhe me rehati duket si një gabim. Është e qartë se Evropa ka mbetur prapa dhe mbrojtja dhe baza teknologjike dhe industriale e BE-së vuan nga mosinvestimet për vite me radhë”.

Ai pranoi se prodhuesit evropianë të mbrojtjes ende nuk e ndiejnë se procesi i riarmatimit ishte i përhershëm dhe tha se Vladimir Putin po shpenzon 40% të PBB-së për mbrojtjen dhe përfundimisht do ta falimentonte vendin e tij duke e bërë ushtrinë të uritur për burime. Rusia ka 3.5 milionë njerëz në kompleksin industrial ushtarak. Në të kundërt, “Evropa jo vetëm që çarmatosi, por u deindustrializoi në fushën e mbrojtjes”, tha Sikorski.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore