Lajme

Ministri i Jashtëm i Tajvanit kërkon “mbështetje nga miqtë evropianë” në Pragë


Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu ka vizituar kryeqytetin çek Pragë, duke bërë thirrje për mbështetje evropiane për sigurimin e paqes dhe stabilitetit në ngushticën e Tajvanit të përbashkët me Kinën.

“Në mënyrë që Tajvani të qëndrojë i fortë dhe elastik dhe të ketë guximin për të vazhduar politikën e ruajtjes së status quo-së, ne kemi nevojë për mbështetje nga miqtë evropianë”, tha Wu në një fjalim në një konferencë në Pragë.

Ministri i Jashtëm ishte në vendin e Bashkimit Evropian për një takim me Milos Vystrcil, presidentin e senatit çek, i cili është përpjekur të nxisë marrëdhëniet e republikës me Tajvanin gjatë viteve të fundit.

Republika Çeke nuk ka marrëdhënie diplomatike me Tajvanin.

Qeveria e qendrës së djathtë të vendit në pushtet që nga viti 2021 dhe presidenti Petr Pavel, i cili mori detyrën në mars, kanë qenë të prirur për të përmirësuar lidhjet me Taipein pas viteve të ngrohjes me Pekinin.

Wu pritet të udhëtojë për në Bruksel më vonë të mërkurën për të takuar zyrtarë të tjerë të BE-së, sipas agjencisë së lajmeve “Reuters”.

Udhëtimi i Wu në Evropë ka zemëruar Kinën, me Pekinin që pretendon Tajvanin si territorin e tij.

Wang Lutong, drejtori i përgjithshëm i Kinës për çështjet evropiane, tha se çështja e Tajvanit është në “thelbin e interesave thelbësore të Kinës”.

“Ne i bëjmë thirrje palës evropiane që të mos ofrojë faza për aktivitete separatiste për ‘pavarësinë e Tajvanit’”, tha ai në një postim në Twitter.

Tajvani nuk ka lidhje zyrtare diplomatike me asnjë vend evropian përveç Vatikanit.

Ajo mban marrëdhënie të gjera informale dhe vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore kanë qenë veçanërisht të prirura për të treguar mbështetje për Tajvanin – veçanërisht pas pushtimit rus të Ukrainës.

Në lidhje me ruajtjen e paqes në ngushticën e Tajvanit, disa liderë të BE-së kanë shprehur mbështetjen e tyre. Në prill, shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell i tha Le Journal du Dimanche të Francës se vendet e BE-së duhet të dërgojnë anije luftarake për të patrulluar ngushticën e Tajvanit.

Nëntorin e kaluar, anëtarët e Parlamentit Evropian mbështetën gjithashtu një rezolutë që dënonte agresionet e Kinës në ngushticën e Tajvanit.

Në një intervistë me “Al Jazeera” muajin e kaluar, Remus Li-Kuo Chen, kreu i Zyrës Përfaqësuese të Taipeit në BE dhe Belgjikë, tha se vitet e fundit, ka pasur një moment pozitiv në marrëdhëniet e Tajvanit me BE-në, veçanërisht në sfondin e lufta në Ukrainë dhe një epokë e ekonomisë pas pandemisë.

Ai shtoi se një partneritet i fortë transatlantik midis BE-së dhe Shteteve të Bashkuara do të përfitojë gjithashtu Tajvanin.

“Për të siguruar paqen në ngushticën e Tajvanit, nevojitet unitet midis Evropës dhe SHBA-ve, dhe ndërkohë që të dyja kanë qenë proaktive në shfaqjen e mbështetjes së tyre ndaj Tajvanit, ekzistojnë dallime në mënyrën se si ata shfaqin solidaritet”,  tha ai.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore