Lajme

Ministrat e Shëndetësisë të G7-ës dënojnë sulmet ndaj objekteve shëndetësore në Ukrainë


Në një deklaratë të përbashkët me Ministrat e Shëndetësisë të G7-ës, Sekretari i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore të SHBA-ve, Xavier Becerra, dënoi sulmet e presidentit rus Vladimir Putin ndaj objekteve shëndetësore dhe punonjësve shëndetësorë në Ukrainë.

“Drejtimi i qëllimshëm i sulmeve ndaj civilëve dhe infrastrukturës civile, duke përfshirë objektet e kujdesit shëndetësor dhe punëtorët, shkel të drejtën ndërkombëtare humanitare. Shëndeti duhet të mbetet prioritet, me punonjësit e shëndetësisë që të mbrohen në mënyrë që ata të ofrojnë kujdes urgjent për të shpëtuar jetë, dhe sistemet dhe objektet shëndetësore të mbrohen në mënyrë që të mbeten të aksesueshme për të gjithë ata që kanë nevojë për to”, thuhet në deklaratën e Ministrave të Shëndetësisë.

Këta të fundit paralajmëruan se sistemi i kujdesit shëndetësor të Ukrainës është nën “tension të konsiderueshëm” dhe thanë se janë të shqetësuar që organizatat e ndihmës të jenë në gjendje të ofrojnë ndihmë mjekësore për ata që kanë nevojë.

Të paktën 12 persona janë vrarë dhe 34 persona janë plagosur në rreth 43 sulme në objektet e kujdesit shëndetësor në Ukrainë. Kjo ka qenë deklarata e Drejtori të Përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, javën e kaluar.

Ndërkohë, Ministri i Shëndetësisë i Ukrainës, Viktor Liashko, tha se punonjësit mjekësorë në vendin e tij duhet të mbajnë forca të blinduara.

Liashko tha se gjashtë mjekë ishin vrarë nga forcat ruse dhe 58 ambulanca ishin qëlluar që nga fillimi i luftës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore