Lajme

Ministrat e jashtëm të BE-së takohen nesër në Luksemburg, temë “tensionet në Veri të Kosovës”


Ministrat e Jashtëm të shteteve përbërëse të Bashkimit Evropian do të takohen nesër në Luksemburg për të diskutuar për tensionet në Veri të Kosovës, por edhe për Ballkanin Perëndimor në përgjithësi.

Ky takim do të pasojë takimet e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borell me liderët e vendeve të rajonit në Kombe të Bashkuara, dhe sipas dokumentit preparator të sesionit takues, “do të konsiderohet situata në Veri të Kosovës”.

Sipas burimeve në Këshillin e Ministrave të BE-së në Bruksel, Borell duhet të informojë shkurt ministrat e jashtëm të BE-së për situatën në Ballkanin Perëndimor dhe mesazhet që mori nga udhëheqësit e rajonit, përfshirë samitin e fundit BE-Ballkan Perëndimor në Slloveni.

Në Bashkimin Evropian, sipas burimeve diplomatike evropiane, aksioni i fundit i policisë së Kosovës dhe konflikti me civilët serbë në veri shkaktoi shqetësim serioz, kështu që Përfaqësuesi i Lartë Borel tha se “incidentet e dhunshme në veri të Kosovës duhet të ndalen menjëherë sepse ato janë lëvizje të papranueshme, të njëanshme dhe të pakoordinuara që kërcënojnë stabilitetin. ”

Në New York, Borell mori konfirmimin nga Sekretari Amerikan i Shtetit Anthony Blinken për qëndrimin e BE-së se të gjitha mosmarrëveshjet duhet të zgjidhen përmes dialogut Kosovë-Serbi, si dhe se Shtetet e Bashkuara mbështesin zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor.

Pas samitit në Brdo, Presidenti francez Emanuel Macron deklaroi se krerët e shteteve ose qeverive të BE -së ndoshta mund të “preknin” marrëdhëniet e Bashkimit me Ballkanin Perëndimor në seancën e 21 dhe 22 tetorit në Bruksel.

Samiti në Brdo përfundoi pa një mesazh të qartë nga BE në lidhje me perspektivat e partnerëve në Ballkanin Perëndimor për t’u bashkuar me BE-në në të ardhmen e afërt.

Pas samitit, kancelarja gjermane Angela Merkel vuri në dukje se ajo nuk mendon se është e përshtatshme të caktohen disa data të anëtarësimit për partnerët nga Ballkani Perëndimor, por se kjo duhet të pasojë “kur të plotësohen kushtet”.

Presidenti francez Emanuel Macron tha se BE -ja së shpejti do të mbajë një “debat thelbësor mbi gjeopolitikën dhe zgjerimin e Bashkimit”, në një situatë kur ka ndarje midis anëtarëve të Unionit në lidhje me perspektivat dhe hapat më të qartë për përfshirjen e Ballkanit Perëndimor në BE.

Macron shpjegoi pozicionet e Francës, si dhe të disa anëtarëve të tjerë të Bashkimit, duke thënë se “ne duhet së pari të transformojmë tërësisht funksionimin e BE -së, sepse tashmë është e vështirë me 27 anëtarët ekzistues”.

Macron theksoi se “Bashkimi Evropian duhet të përcaktojë kufijtë e tij të jashtëm dhe të marrë parasysh politikat dhe marrëdhëniet me fqinjët e tij, veçanërisht Rusinë dhe Turqinë”, që me fjalë të tjera do të thotë të shikohet se kur dhe në çfarë kushtesh “kufijtë e Bashkimit” mund të shtrihen në Ballkanin Perëndimor.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore