Kosova

Millovan Bozhoviç dënohet me 7 muaj burgim për incidentet në Veri


Millovan Bozhoviç.

Gjykata Themelore në Prishtinë, e ka dënuar Millovan Bozhoviç me shtatë muaj burgim për veprën penale, “pjesëmarrje në turmë që kryen vepra penale dhe huliganizëm” dhe për djegie të veturave në Veri.

Lajmi është bërë i ditur përmes një komunikate të lëshuar nga media.

“V.K dhe Gj.S, palë të dëmtuara në këtë rast, nuk bënë kërkesë pasurore në këtë proces gjyqësor meqë thanë se nuk e dinë nëse i akuzuari ia dogji veturat dhe as se kush saktësisht ishte përfshirë në dëmin që i ishte bërë”.

Në një raport të Policisë së Kosovës lidhur me këtë rast thuhej se ankuesit i ishin drejtuar stacionit policor të Zubin Potokut për ta raportuar rastin e tyre, meqë një grup i personave të panjohur ia kishte djegur veturat rreth orës 2 e 30 të mëngjesit.

Më 16 tetor të 2023, ndaj Bozhoviç-it është ngritur aktakuzë më 16 tetor të këtij viti.

Gjykata Themelore në Prishtinë.

Sipas Policisë, V.K e Gj.S, kishin deklaruar se para një jave i kishin konvertuar targat e tyre në RKS.

Djegie e veturave me targa RKS, në Veri të vendit, sulm me armë zjarri ndaj Policisë së Kosovës me dy zyrtarë të plagosur, vrasja e një pjesëtari të EULEX-it, kalim illegal i kufirit, rrahje të qytetarëve serb, haraç e zjarrëvënie e bashkëpunëtor i ngushtë i Milan Radoiçiç-it, kështu kishte thënë ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla pas arrestimit të Milovan Bozoviç në muajin prill.

Këto incidente kishin ndodhur në muajin nëntor, pas largimit të Policisë në Veri të Mitrovicës nga ky institucione e më pas ishte shoqëruar edhe me largimin e gjykatësve dhe prokurorëve serbë.

Largimin e tyre e kishte mbështetur edhe Serbia dhe në këmbim u kishte dhënë disa kontrata, në bazë të të cilave, përveç pagës, u rregulluan edhe çështje të tjera, si pensionet dhe sigurimet shëndetësore.

Serbët kishin kërkuar nga Qeveria e Kosovës që ta tërheqë vendimin për riregjistrimin e makinave dhe ta formojë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore