Teknologji

Miliarda po shpenzohen për blerjen e pronave në metaverse


Gati 2 miliardë dollarë janë shpenzuar në tokë virtuale në 12 muajt e fundit, tregon hulumtimi.

Studiuesit dhe analistët e metaverse thonë se kriptovaluta me vlerë 1.93 miliardë dollarë është shpenzuar për blerjen e tokës virtuale vetëm vitin e kaluar, me 22 milionë dollarë nga kjo e shpenzuar për rreth 3,000 parcela toke në Voxels.

Marka luksoze e modës Philipp Plein zotëron gjithashtu një parcelë me madhësinë e katër fushave të futbollit, të cilat shpreson se përfundimisht do të përmbajnë një dyqan dhe galeri.

Plein ka shitur mallra në 24 kriptovaluta të ndryshme në internet për më shumë se një vit.

Më herët në vitin 2022, ai hapi një dyqan të ri në Old Bond Street të Londrës duke shitur veshje dhe disa NFT në këmbim të Bitcoin dhe Ethereum, si dhe paund.

Adidas, Atari, Ubisoft, Binance, Warner Music dhe Gucci janë vetëm disa nga markat që blejnë tokë për produktet dhe shërbimet e tyre.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore