Lajme

Milatoviç: Mali i Zi ka përparësi për të qenë i pari në rajon që anëtarësohet në BE


Presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatoviç.

Presidenti i Malit të Zi, Jakov Milatoviç, ka thënë se mesazhet nga adresat evropiane kanë rikthyer së fundmi optimizmin se Bashkimi Evropian nuk po heq dorë nga Ballkani Perëndimor, teksa ka shprehur besimin e thellë se shteti që i drejton ka avantazhe të konsiderueshme për të qenë i pari në rajon që bëhet anëtar i plotë i Unionit.

“Në një kohë stagnimi të dukshëm në politikën e zgjerimit, mesazhet nga adresat evropiane kanë rikthyer së fundmi optimizmin se Bashkimi Evropian nuk po heq dorë nga Ballkani Perëndimor dhe se ky rajon është i një rëndësie të paçmueshme për të ardhmen e kontinentit evropian”, tha Milatoviç në takimin rajonal të Iniciativës “Dialogët Ballkanikë”.

“Dhe pikërisht në momentin kur çështja e së ardhmes evropiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor ripërtërihet, është e rëndësishme që të ketë ngjarje të këtij lloji, të cilat synojnë të forcojnë bashkëpunimin rajonal dhe të diskutojnë sfidat kryesore dhe implikimet gjeopolitike. të procesit të zgjerimit të Bashkimit Evropian”, shtoi ai, transmeton media malazeze “CaffedelMontenegro”.

Kreu malazez ka theksuar se perspektiva evropiane për Ballkanin Perëndimor paraqet jo vetëm një vizion gjeopolitik, por edhe një premtim për stabilitet, paqe të qëndrueshme, rritje ekonomike dhe forcimin e institucioneve dhe vlerave demokratike.

“Është një rrugë drejt forcimit të demokracisë, shtetit të së drejtës dhe qëndrueshmërisë ekonomike, dhe në të njëjtën kohë përfaqëson një mundësi për të kapërcyer konfliktet e kaluara dhe për të ndërtuar ura midis kombeve. Nga ana tjetër, ky proces duhet të shoqërohet me mbështetje të fuqishme nga Bashkimi Evropian, inkurajim të reformave dhe një udhërrëfyes më të qartë për zgjerimin”.

Dyert e hapura, vlerësoi Milatoviç, “dhe perspektiva e qartë e anëtarësimit janë çelësi për të inkurajuar vendet e Ballkanit Perëndimor në procesin e integrimit tonë evropian”.

Kur bëhet fjalë për Malin e Zi, ai beson se ky vend ka avantazhe të konsiderueshme për të qenë i pari në seri që bëhet anëtar i plotë i BE-së.

“Sot në Mal të Zi ka një shumicë politike që refuzon korrupsionin dhe prishjen e kohezionit social si një formë e veprimit të pranueshëm shoqëror dhe vendos të vlerësojë idetë që promovojnë reformat ligjore dhe ekonomike dhe arritjen e një cilësie evropiane të jetës”.

“Qytetarët e Malit të Zi, me mbështetje rekord për procesin e integrimit evropian, mbi 80 për qind, tregojnë vendosmërinë e tyre për të përvetësuar vlerat evropiane. Atyre u detyrohemi përshpejtimit të proceseve tona reformuese, në mënyrë që përveç bindjes së fortë, të shohin avantazhet e prekshme të rrugës evropiane në jetën dhe punën e tyre të përditshme”.

Mali i Zi, thekson ai, si anëtar i NATO-s, “përfaqëson një shembull të ndritshëm të stabilitetit në rajonin e Ballkanit”.

“Nuk ka probleme të brendshme që kërcënojnë sovranitetin e vendit tonë dhe përveç kësaj, Mali i Zi nuk ka çështje të hapura me fqinjët e tij. Është e rëndësishme të theksohet se politika e jashtme dhe e sigurisë e Malit të Zi është plotësisht në përputhje me Bashkimin Evropian dhe është dëshmi e përkushtimit tonë për një përgjigje të përbashkët ndaj sfidave globale”.

“Kur flasim për aspektin teknik të integrimeve evropiane, pavarësisht se kapitulli i fundit i negociatave me BE-në u mbyll në vitin 2017, periudha pas kësaj nuk mund të quhet stagnim”, beson.

Siç shtoi ai, struktura e negociatave në vitet e fundit ka bërë shumë punë, “të cilat edhe pse shpesh nuk janë të dukshme, nuk mund të anashkalohen”.

“Disa kapituj janë gati të mbyllen dhe reformat në shumë fusha po zhvillohen me ritme të kënaqshme. Para nesh kemi detyra të rëndësishme në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, si dhe reformat në drejtësi, të cilat duhet të jenë prioritet i Qeverisë së re, shumicës parlamentare dhe të gjithë aktorëve të shoqërisë malazeze në periudhën e ardhshme. Duke përmbushur këto detyra kërkuese, anëtarësimi i Malit të Zi në BE mund të fitojë një dinamikë të re, të përshpejtuar”, tha Milatoviç.

Duke pasur parasysh këto avantazhe dhe shanse reale, procesi i integrimit evropian të Malit të Zi, deklaron Milatoviç, “mund të ketë një vlerë të shtuar të fortë kur bëhet fjalë për rajonin e Ballkanit Perëndimor”.

“Integrimi ynë në BE do të dërgonte një mesazh të madh për fqinjët tanë dhe më gjerë, se reformat me të vërtetë japin rezultat. Për më tepër, anëtarësimi ynë do të forconte më tej praninë e Bashkimit Evropian në Ballkanin Perëndimor, duke promovuar idenë se projekti evropian është i gjallë dhe gjithëpërfshirës”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore