Sport

Milani konsideron Paulo Fonsecan për epokën pas Piolit


Paulo Fonseca

Raportet nga Italia sugjerojnë se Milan-i po konsideron trajnerin e Lille, Paulo Fonseca, si zëvendësues të Stefano Pioli-t.

Pas eliminimit të tyre nga Europa League nga Roma, kuqezinjtë tani po përgatiten për derbin kundër Inter-it. Ndeshja e së hënës ka të ngjarë të shënojë derbin final të Milan-it me Pioli-n në krye.

Trajneri i lindur në Parma pritet të lirohet nga detyra në fund të sezonit nga pronari i klubit, Gerry Cardinale.

“Calciomercato” raporton se me largimin e afërt të Pioli-t, Milan-i po shikon gjithnjë e më shumë drejt opsioneve të huaja për verën, pasi ka eksploruar rrugë të ndryshme në javët e fundit.

Ndërsa vëzhgimet fillestare u bënë për disponueshmërinë e Thiago Motta-s, i cili, megjithatë, duket se ka një marrëveshje paraprake me Juventus-in, klubi ka mbajtur kontakte me Julen Lopetegui, megjithëse ky opsion nuk konsiderohet ende si prioritet.

Një emër që fiton tërheqje në mesin e hierarkisë së Milan-it është ai i Paulo Fonseca. Trajneri portugez do të bëhet agjent i lirë në korrik, me kontratën e tij me Lille që skadon, duke tërhequr interes të konsiderueshëm, veçanërisht nga klubet e Ligue 1.

Milan-i e sheh Fonseca-n, dikur trajner i Roma-s, si një opsion intrigues për shkak të historisë së tij te Lille për sa i përket stilit të lojës dhe rezultateve.

Preferenca taktike e Fonseca-s për formacionin 4-2-3-1 përputhet mirë me listën aktuale të Milan-it dhe njohja e tij me futbollin italian që nga koha e tij te Roma e shton tërheqjen e tij.

Është raportuar se tashmë janë zhvilluar diskutime joformale me agjentin e Fonseca, Marco Abreu, së bashku me një agjenci ndërmjetëse që mund të lehtësojë çdo marrëveshje të mundshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore